Propertius'un elegeialarında aşk ve güzellik kavramı sevgiliye yaklaşım
Propertius's concept of love and beauty his attitude to his mistress in these respects in his poems
  1. Tez No: 499586
  2. Yazar: VİLDAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZAKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmada Propertius'un aşka, güzelliğe bakışı ve sevgiliye yaklaşımı incelenmiştir. Çalışma dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde elegeia hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla Yunan ve Roma edebiyatında örnekler verilmiştir. ikinci ve üçüncü bölümlerde Propertius'un hayatı, yaşadığı dönem ve şiirleri tanıtılmış; kadın ve genel güzellik anlayışından bahsedilmiştir. Ana bölümü oluşturan son bölümde ise Cynthia tanıtılmış ve Propertius'un aşka, güzelliğe bakışı ve sevgiliye yaklaşımı incelenmiştir. Sonuçta konuyla ilgili olarak şiirlerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda ozanın düşüncelri kısaca toparlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis to examine Propertius's concept of love and beauty and his attitude to his mistress. This study consists of four divisions. In the first part, examples from Greek and Roman literature were given to explain the kinds and characteristics of elegy in general. In the second and third parts, Propertius' life is introduced and his concepts of women and general beauty were dealt with. In the final part of the thesis, the personal characteristicsof Cynthia were introduced and Propertius' view of her beauty and love and his attitude to his beloved were examined. Finally, the poet's thoughts of these related subjects have been clarified in line with the information obtained from his various poems.