Roma aşk elegeiasında komik ögeler
The elements of comedy in Roman love elegy
  1. Tez No: 560396
  2. Yazar: RUKİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZAKTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Roma aşk elegeiasında komik ögeleri incelediğimiz bu çalışmanın kapsamını Augustus dönemi Latin şiirinin önemli bir bölümünde varlık gösteren aşk elegeiasının temsilcileri Gallus, Tibullus, Propertius ve Ovidius'un yapıtları oluşturmaktadır. Bu nedenle dört bölümden oluşan tezimizin giriş bölümünde bahsedilen şairler hakkında tanıtıcı bilgiler verilmiştir. Ayrıca aşk elegeiası üzerinde büyük etkileri olan Yeni komedya tanıtılmış, kökeni ve özellikleri belirtildikten sonra Yeni komedyada güldürü ögesinin nasıl elde edildiği üzerinde durulmuştur. Aşk elegeiasında komik ögeler Yeni Komedyadaki klişe karakterler ve izleklerin bazen doğrudan doğruya alınmasıyla bazen de şiirin konusuna göre yeniden yorumlanmasıyla elde edilmiştir. İlk iki bölümde Yeni komedyanın Roma aşk elegeiasına olan bu etkilerinden söz edilmiştir. İlk bölümde karakter incelemesi yapılmıştır ve her iki türde ortak olan karakterler ele alınmıştır. Her bir karakterin önce Yeni komedyadaki ardından aşk elegeiadasınki özellikleri tanıtılmıştır, son olarak bir karşılaştırma yapılmıştır. İkinci bölümde ise Yeni komedya ile aşk elegeiası arasındaki ortak olduğunu ileri sürdüğümüz izlekler, nedenleri, her iki türdeki işleniş biçimi ve ortak yönleri örneklerle tartışılıp anlatılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümler ise, aşk elegeiası içinde en fazla komik ögenin bulunduğu yapıt olan Ovidius'un Amores'ine ayrılmıştır. Üçüncü bölüm, Yeni Komedya ile Amores arasındaki ortak dil ve biçem üzerinedir. Bu bölümde önce komik öge oluşturulmak için kullanılan bu yöntemler sınıflandırılmıştır, ardından Plautus ve Terentius'un oyunlarından ve Amores'ten örneklerle karşılaştırmalı bir biçimde incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise üç kitaptan oluşan Amores'teki komik ögelerin bulunduğu tüm şiirler ayrıntılı bir şekilde irdelenmiş ve ilgili şiirlerdeki güldürü ögeleri belirlenmiştir. Ardından bu ögeler, I.Bölümde ele alınan güldürü oluşturma yöntemleri de göz önünde bulundurularak, çeşitli başlıklar altında sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of this study in which we examine the comic elements in Rome love elegy, is mostly composed of works of Gallus, Tibullus, Propertius and Ovidius who take significant place in the Augustus period of Latin poetry. So in the introduction of the thesis which consists of four chapters, mentioned poets were introduced. Moreover, New comedy which had great impact on love elegy was introduced; after its roots and properties were stated, it was told how to obtained comic elements in new Comedy. In love elegy funny elements are yielded with direct New Comedy's cliché characters and track take up while it sometimes was yielded by re-comment of poem by subject. In the first two sections New comedy's such effects upon love elegy were mentioned. In the first section character analysis was made and characters joint in both types were taken up. Firstly, each character's properties in New comedy then love elegy were introduced, while finally a comparison was made. In the second section however track ups we argue to be joint between New comedy and love elegy, their reasons, its practice in both genres and their common features are discussed and explained with examples.Third and fourth sections however are reserved to Ovidius' Amores where there are most funny elements in the love elegy. Third section is about common language and structure between New Comedy and Amores. In this section initially these methods used to form humorous elements are classified, whereafter they are examined comparatively by Plautus and Terentius's plays and examples from Amores. In the fourth section however all poets containing humorous elements in Amores composed of three books are examined in detail and laughter elements in relevant poets are determined. Thereafter these elements are classified under several headings considering laughter formation methods taken up in first chapters.