Compariz on of spinal instrumentation systems
Omurga enstrümantasyon sistemlerinin kıyaslaması
  1. Tez No: 50001
  2. Yazar: CEMİL ARSUN KUTUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. HİKMET ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
OMURGA ENSTRUMANTASYON SİSTEMLERİNİN KIYASLANMASI ÖZET Spinal (omurga) Enstrümantasyon Sistemleri ortopedik amaçlarla insan iskeletine takılan mekanik aletlerdir. Ortopedik aletler içersinde, paslanmaz çelik malzemeler, özellikle 3 16 L tipi, diğer malzemelerin yerini almış ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada üç farklı enstrümantasyon sisteminin kıyaslanması sunulmaktadır. Enstrümantasyon sistemlerinden alman numuneler metalurjik tanımlamaya (deneylere) tabi tatulmuştur. Çalışmada metalografik deneyler, mikroyapısal analizler, mikrosertlik ölçümleri, x-ışmlan analizleri, EDS analizler ve korozyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar karşılaştırmalı değerlendirmeye sunulmuştur. Fiziksel ve mekanik bulguların özellikleri incelenmiş ve tartışılmıştır. Kesin bir sonuca ulaşabilmek için çeşitli, sistemli ve uzun dönemli deneylerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Spinal Instrumentation Systems are mechanical devices that are mounted to the human skeletal system for othopaedic purposes. Of the materials of orthopaedic implants the stainless steels, especially the 316 L type have superseded the others and are utilized predominantly as implant devices. In this study a comparison of three different spinal instrumentation systems are presented. Specimens representing the rods of these systems were subjected to a metallurgical characterization. The studies involved metallographical preparations, microstructural analysis, energy dispersive spectrometer analysis and measurements of potentiostatic examinations. The results are presented in terms of a comparative evaluation. The significancies of these physical and mechanical findings are investigated and discussed. Exact conclusion of comparison requires the close cooperation of multifarious experiments and systematic long term approach.