Controller design for a trajectory tracking missile by using inverse dynamics method
Ters dinamik yöntemi kullanılarak yörünge takip eden bir füze için denetleyici tasarımı
- Tez No: 50020
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET TERS DİNAMİK YÖNTEMİ KULLANILARAK YÖRÜNGE TAKİP EDEN BİR FÜZE İÇİN DENETLEYİCİ TASARIMI Hüseyin Türkoğlu Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Danışman: Assoc. Prof. Dr. O. Morgül Ocak 1996 Bu tezde, doğrusal olmayan ters dinamik yöntemi kullanılarak yörünge takip eden bir füze için kontrol sistemi tasarlanmıştır. Bu yöntem kullanılarak, klasik anlamdaki doğrusallaştırma yönteminde yapılan herhangi bir varsayıma gerek kalmadan, sistemin doğrusal olmayan girdi çıktı ilişkisi doğrusallaştırılmıştır. Dolayısıyla, tasarlanan doğrusal denetleyici, sistemi daha geniş bir alanda kontrol edebilmiştir. Denetleyici tasarımında kullanılan iki tür yaklaşım bu tezde anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Otopilot, güdüm, füze, doğrusal olmayan sistemler, ters dinamik, kazanç tablolaması, iki zamanlı sistemler. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONTROLLER DESIGN FOR A TRAJECTORY TRACKING MISSILE BY USING INVERSE DYNAMICS METHOD Hüseyin Türkoğlu M.S. in Electrical and Electronics Engineering Advisor: Assoc. Prof. Dr. O. Morgiil January 1996 In this thesis, a controller for a missile desired to track a given trajectory is designed by using the nonlinear inverse dynamics(NID) method. The nonlin ear dynamic equations describing the motion of the missile are linearized from input to the output by using the NID method without any need to the lineariz ing approximations as in the conventional linearizing method. Hence, designed controller for the linearized system stabilizes the nonlinear system over entire range of the operating points. Two approaches used in the controller design are presented in this thesis. Keywords : Autopilot, guidance, missile, nonlinear systems, inverse dy namics, gain scheduling, two-time scale systems m