Design and implementation of end-pumped neodymium: YAG lasers
Arkadan pompalanmış neodimyum: YAG lazerlerin tasarımı ve yapımı
- Tez No: 50019
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN AYTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET ARKADAN-POMPALANMIŞ NEODIMYUM-.YAG LAZERLERİN TASARIMI VE YAPIMI Salih Uğur Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez yöneticisi: Yar. Doç. Dr. Orhan Aytür Şubat 1996 Bu çalışmada 1064nm'de çalışan arkadan pompalanmış Fabry- Perot ve halka NeodimyumrYAG lazerler yapılmıştır. Bu lazerlerle resonatör-içi frekans katlaması yoluyla 532nm'de çıkış da elde edilmiştir. Pompa kaynağı olarak 4W'lık bir diyot lazer kullanılmıştır. Diyot ışığı çeşitli optikler yoluyla Nd:YAG'a iletilmiştir. Nd:YAG'a ulaşan pompa gücü 2.5 W'dir. Çeşitli Fabry- Perot resonator geometrileri yapılmış ve değerlendirilmiştir. Elde edilen en yüksek güç 780 mW olmuştur. Bu, %31'lik optik dönüşüm verimine denk gelmektedir. Lazerin performansı ile lazer modu yarıçapı arasında güçlü bir bağlantı gözlemlenmiştir. Ayrıca, diyot lazer dalgaboyunun lazerin performansı için çok önemli bir değişken olduğu kaydedilmiştir. Fabry-Perot lazerlerinden başka, en yüksek gücü 230 mW olan bir halka lazeri de gerçekleştirilmiştir. Bu iki çeşit lazerle, KTP kristali kullanılarak resonatör-içi frekans katlaması deney leri yapılmıştır. Bu resonatör-içi frekans katlamalı Fabry-Perot ve halka lazer lerinden 532 nm dagaboyunda sırasıyla 165 mW ve 85 mW güç elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : lazerler, Xd:YAG, diyot lazerler, diyotla-pompalanmış, arkadan-pompalanmış, frekans katlaması, ikinci harmonik üretimi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF END-PUMPED NEODYMIUMrYAG LASERS Salih Uğur M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Orhan Aytür February 1996 In this study, we implemented end-pumped Fabry-Perot and ring Neodymium:YAG lasers operating at 1064 nm. Intracavity frequency doubling of these lasers to 532 nm was also achieved. A 4 W diode laser was used as a pump source. Diode light was transferred to the Nd:YAG crystal via various optics. 2.5 W pump power was incident on the Nd:YAG crystal. Various Fabry- Perot resonator configurations were implemented and evaluated. A maximum output power of 780 mW was obtained. This corresponds to 31% optical con version efficiency. A strong relationship between the laser performance and the radius of the laser mode was observed. It is also noted that the wave length of the diode light is a very important parameter for laser performance. In addition to Fabry-Perot lasers, a ring laser was implemented, yielding a maximum output power of 230 mW. With these two types of lasers, intra cavity frequency doubling experiments were carried out using a KTP crystal. 165 m W and 85 m W maximum output powers at 532 nm were obtained from intracavity frequency doubled Fabry-Perot and ring lasers, respectively. Keywords : lasers, Xd:YAG, diode lasers, diode-pumped, end-pumped, fre quency doubling, second harmonic generation. m