12 Khz özelliği verilemeyen telefon abonelerinin ücretlendirme bilgilerinin izlenmesi
- Tez No: 50047
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ALİ EBEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışmada, temel olarak normal bir abonenin yaptığı görüşme ücreti endirme bilgisini (kontörünü) takip edebilmesi amaçlanmıştır. Bu işlemin yapılabilmesini sağlamak amacıyla mikroişlemci kontrollü bir sistem tasarımı yapılmıştır.Mikroişlemci hafıza birimine yüklenen telefon kodları ve bu kodlara karşılık gelen bir kontörlük süreler değerlendirlerek, aboneye ücretlendirme bilgisinin (Kontör sayısını ve ücretin) ne olduğu bildirilmektedir. Mikroişlemci kartı ile telefon makinası ve santral arasındaki bağlantı telefon hattına paralel olarak bağlanan telefon kontrol devresiyle sağlanmaktadır. Abone ücretlendirme bilgileri, sayısal olarak bir display devresinde gözlenebilmektedir. Bu tezde telefon makinası, santral ve santral görüşme senaryoları hakkında çalışılmış ve santral incelemesinde örnek sistem olarak LEVENT tipi kırsal alan santralı ele alınmıştır. Anahtar kelimeler : Ücretlendirme, Telefon, Santral, Abone kontrol, Numara tanıma
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The main purpose of this study is to provide a quid for a regular subscriber to check charges of telephone calls. In order to perform this task, a microcontroller based system was designed. The microcomputer calculates the charges of calls for a subscriber by using the telephone codes stored in the memory unit. The time periods can be estimated corresponding to these codes. The communications between the microprocessor, the telephone machine and the digital telephone exchange is made through the telephone control circuit which is connected in parallel to the telephone line. Subscribers billing details can be seen numerically on a display unit. In this study, telephone machine, digital telephone exchange and central communications scenarios are also investigated. During digital telephone exchange these investigations,. LEVENT type digital rural area telephone exchange is used as a model system. Keywords : Charging, Telephone Machine, Digital Telephone Exchange, Subscriber Control, Touch Tone Decoder