Kaynaklı konstrüksiyonların bilgisayar yardımıyla tasarımı
Welding construction design using computer
- Tez No: 50049
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ AKGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bilim ve teknolojinin gelişmesi, yeni özellikte malzeme sayısını da arttırmakta ve kullanılma alanlarını genişletmektedir. Bu durum gerek yeni kaynak yöntemlerinin bulunması ve gerekse eski ve yeni kaynak yöntemlerinin gelişmesini de hızlandırmaktadır. Gelişen kaynak teknolojisinin iş üzerine uygulanması ne kadar önemli ise, yapılan kaynağın standartlara uygunluğu, dayanım hesabı, dayanım kontrolü, maliyet hesabı gibi konularda o derece önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında çeşitli dış yüklere maruz kalan kaynaklı konstrüksiyonların dayanımı ve elektrot sarfiyat hesapları yapılmaktadır. Bilgisayar yardımıyla yapılan bu hesaplamalar sayesinde zamandan ve malzeme seçiminde büyük kolaylık sağlanmıştır. Anahtar Kelimeler :Kaynaklı konstrüksiyon, kaynak hesapları, elektrot sarfiyatı, çelik konstrüksiyonlar.
Özet (Çeviri)
The number of the materials having new properties has been increasing. Using area of this materials is getting extensive. This matters have given rise to the improving of the new and old welding methods. But, Standard of welding design, stress analysis and cost price are more important than using it. In this study, strength of some welding structure under the outside force and electrode spent was investigated. It was shown that calculations and material choosing could be easy by computer than the conventional methods. Key words : welding constructions, welding calculations, electorate spent, steel constructions