Toprak kaynaklı ısı pompası ile konut ısıtılması
House heating with soil based heat pump systems
- Tez No: 50080
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FETHİ HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Anahtar Kelimeler: |Sı Pompası Sistemleri, Düşey Toprak Isı De ğiştirici, Yatay Toprak Isı Değiştirici. Isı Pompası Tesir Katsayısı, Top - rak Kaynaklı Isı Pompası Sistemi, Sıvı Akışkanlar, Heat Pump Systems, Vertical" Ground-Heat fcxchanger. Horizontal Ground-Heat Exchanger, The Heat Pump Coefficient of Per formance ÜTK), Ground Coupled Heat Pump Systems, Fluids- Refrigerant
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde eneji problemi kaynaklasın daha verimli kullanılmasını ve yeni enerji türlerinden faydalanma çalışmalarını zorunlu kılmaktadır. Isı pompaları alışılmışın dışında, düşük sıcaklıktaki ve sınırsız enerji kaynağındaki ısıyı, daha yüksek sıcaklıkta sınırlı bir ortama transfer eden sistemlerdir. Enerji kaynağı atmosfer, yer altı ve yer ustu suları, güneş ve toprak olabilir. Topraktan ısı pompası yardımıyla transfer edilen enerji, genellikle ısıtma alanı fazla olmayan hacimlerin ısıtılmasında kullanılır. Bu projede ısı kaynağı olarak topraktan faydalanılarak, toprak- su/ısı pompası tesisi ile, konut ısıtılması üzerinde çalışılmıştır. Projelendirmeye esas olan tek katlı ve toprak ısı değiştiricilerinin yerleştirilmesine uygun, yeterli toprak alanı bulunan binaya döşemeden ısıtma metodu uygulanmıştır. Toprak kaynaklı ısı pompalarında yatay ısı değiştiricilerinin yerleştirilmesi için, ısıtılması istenen bina alanının yaklaşık 2-3 katı toprak alanı gerekmektedir. Buna çözüm olarak son yıllarda düşey toprak-ısı değiştiricileri kullanılmaya başlamıştır. Bu çalışmada hem yatay hem de düşey toprak-ısı değiştiricisi için dizayn yapılmış ve bu İki farklı metodun birbirlerine göre üstünlükleri incelenmiştir. Bu projede yakıt maliyeti analizi üzerinde de çalışılmış ye Türkiye'deki yüksek elektrik fiyatları nedeniyle bu proje olumsuz olarak etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the energy crisis, (forces us to study on using the sources more efficiently and finding methods co utulizs new types of energy. Haat puma, an the contrary of the usual, are systems which transfer haat from an infinite source at low temperature to a limited space at higher temperature. The source of energy may be the atmosphere, the sun, underground or ong round water -and the earth. The transmitted energy from 'the earth by heat pumps ace generally used for heating spaces -which are not to Large. In this project too it has been worked on nouse heating with soil-water heat pumps using -the earth as the source t~->nt"< ni'.f. Floor type heating was applies to the one -storey nouse based on tne dosing which have enougn area to piace trie hear. exchangers under?, the ground. For heat pumps which use the earth -as the r;aa~ source, it Is required 2 or 3 tunes large area of soil ::han chc house itself to place the heat exchangers hoeisor.zally. To solve this problem, recently, vercltaLLy pLaced heat exchangees had been in usa. Bor.n types were studied in this investigation and analysed in superiority to each other. in this project it has ueen worked on fuel cost ana Lyce, and because of.high eleictric prices in Türkiye this project has been effected negatively.