Sac metal parçalardan helozonik bükme makinası tasarım ve imalatı
- Tez No: 50087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmadan amaç, geniş bir kullanım sahası olan sac metal şerit malzemelerin helezonik (spiral) şekilde bükmesini yapan özel bir makinanın tasanmını yapıp imalatını gerçekleştirmektir. Başta seralar olmak üzere fabrika, atelye ve iş yerlerinde ısı değiştirici (radyatör) olarak kullanılan helezonik bükülmüş (sarılmış) şeritler universal torna tezgahlarında yapılmaktadır. Sadece bu işlem için universal bir torna tezgahının kullanılması pek ekonomik olmamaktadır. Bu amaçla özel bir tezgahın gerektiği düşüncesi ile bu makina tasarlanıp imal edilmiştir. Makina şerit halindeki sac veya bakır malzemeleri istenilen çapta bir boru üzerine helezonik yapıda bükmektedir. Makinanın tasarımında, iki uçtan tesbit edilen borunun üzerine sarılacak şerit malzemeyi yönlendirecek şerit yönlendirici tasarlanmış ve şerit yönlendiriciyi eşit adımda ilerletecek vidalı sistem yapılmıştır. Makinada istenen devir ve ilerleme için devir düşürücü ve ilerleme hız kutusu tasarlanıp imal edilmiştir. Bu makina helezonik işlemini yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to design and to manufacture a special machine that bends sheet metal ribbon material to the spiral form. The spiral bended ribbons that are used in factories, workshops and in work-places as heat -exchancer arde manufactured with the universal lathe. The using of the lathe for only this operation won't be economic. For this aim, by the'opinion of needing a special loom this machine has been designed and has been manufactured. The machine bends the ribbon form sheet metal or copper material on a pipe of the required diameter to helically form. To design the machine, a ribbon director have been designed which will direct the ribbon material that will be bent on the attached pipe from two tips and a screw system have been designed that will penetrate the ribbon director with equal steps. For the required revolution and penetration, a revolution dimining and a penetration speed change gear have been designed and manufactured.