GLİ Tunçbilek açık ocak güney panosu dekapaj atığı gri marnlarından yapı tuğlası üretimi
  1. Tez No: 50099
  2. Yazar: ABDULHADİ ERDAL ÖZDENİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada GLİ Tunçbilek açık ocak güney panosu gri marnlarından yapı tuğlası üretimi imkanları araştırılmıştır. Bu amaçla kazıdan alınan marn (yeni marn) ve iki yıl önce atık harmanına bırakılmış marn (eski marn), 1000 p.m altına öğütülerek hidrolik pres ile üç farklı sıkıştırma basıncında (80, 100 ve 130 kg/cm2) şekillendirilmiş ve dört farklı sıcaklıkta (900, 950, 1 000 ve 1 050 °C) pişirilmiştir. Deney sonuçları bu marnlardan standartlara uygun yapı tuğlası üretiminin, 130 kg/cm2 basınç altında şekillendirilerek, 2.5 °C/dak pişirme hızı ve 1000 °C'de sinterlenmesi ile mümkün olduğunu göstermiştir. Doğal şartlarda kalan marnın karbonatlı mineralleri yağmur suları ile yıkanarak bir miktar bünyeden uzaklaşmıştır. Bu malzemeden üretilen tuğlanın birim hacim ağırlığı, kazıdan yeni alman marndan üretilen tuğlaya göre yaklaşık olarak %30 daha hafiftir. Ayrıca, yıkanmış marndan üretilen tuğla kiremit kırmızısı renge sahiptir. Kazıdan yeni alınan marn ise açık san renkte tuğla vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, utilization of the tailings from open pit mines of Tunçbilek Colliery, Turkish Coal Enterprises (T.K.I), as the raw material in brick industry was researched. For this purpose, the specimen taken from excavation site (new marl) and spoil heap deposited two years ago (old marl) were prepared by grinding under the size of 1000 urn and shaping at three different pre-compression pressures (80, 100 and 130 kg/cm2) and finally sintered at four different temperatures (900, 950, 1000 and 1050°C). The results of the experiments applied to the marl samples shawed that the best building bricks will be manufactured.when the samples were sintered at the temperature of 1000 °C and at the pre-compression pressure of 130 kg/cm2 with the sintering rate of 2.5 °C/min. Due to the weathering conditions, some of the carbonated minerals were washed away from its original structure. Unit volume weight of the bricks made from old marl is approximately 30% lighter than the ones manufactured from newly excavated samples. Despite the colour of the brick made of washed marl is almost roof tile colour, the colour of the brick manufactured from newly excavated marl is pale yellow.