Kitosan nano-mikro kürelerin uygulandığı pamuklu kumaşların antibakteriyel, optik, mekanik ve konfor özelliklerinin araştırılması
Investigation of antibacterial, optic, mechanical and comfort properties of cotton fabrics threated with chitosan nano-microspheres
  1. Tez No: 501001
  2. Yazar: MAHMUT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL CEYHUN SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tezin amacı, kitosan biyopolimerinin nano-mikro küre formuna getirilmesi ve pamuklu kumaşa uygulanması, daha sonra kumaşın antimikrobiyal, mekanik, konfor ve optik özelliklerinin araştırılmasıdır. Tez çalışması kapsamında kitosan biyopolimeri, iyonik jelleşme yöntemi kullanılarak nano-mikro küre formuna dönüştürülmüştür. Kitosan nano-mikro kürelerin karakterizasyonu; FT-IR, XRD, SEM, TGA, DSC ve Mastersizer analizleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nano-mikro küre emülsiyonları saf su içerisinde 5 farklı konsantrasyonda hazırlanmış ve konsantrasyonun söz konusu özelliklere etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak; kitosan nano-mikro küre uygulanmış kumaşların gram negatif ve gram pozitif bakterilere karşı antibakteriyel aktivite gösterdiği, konfor özelliklerinden hidrofilite, su buharı geçirgenliği ve hava geçirgenliği değerlerinin azaldığı, mekanik özelliklerden sertliğin arttığı, kopma ve yırtılma mukavemetinde ise anlamlı bir değişiklik olmadığı görülmüştür. Optik analizler sonucunda kumaşın renginde anlamlı bir değişim oluşmadığı fakat 185-400 nm dalga boyu aralığında kumaşın UV geçirgenliğinin düştüğü, dolayısıyla UV koruyucu özellik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to convert the chitosan biopolymer into the nano-microsphere form and to apply it to the cotton fabric, then to investigate the antimicrobial, mechanical, comfort and optical properties of the fabric. Within the scope of the thesis, chitosan biopolymer were converted into nano-microsphere form by using ionic gelation method. Fort he characterization of chitosan nano-micro spheres; FT-IR, XRD, SEM, TGA, DSC and Mastersizer analyzes was carried out. Nano-microsphere emulsions were prepared at 5 different concentrations in distilled water and the effect of concentration was investigated. As a result; it was observed that fabrics applied with chitosan nano-microsphere exhibited antibacterial activity against gram-negative and gram-positive bacterias and comfort properties as, hydrophilicity, water vapor permeability and air permeability values have decreased, there are no meaningful change on the mechanical properties, stiffness and tensile and tear strength. Optical analysis revealed no significant change in the color of the fabric but it was determined that the UV permeability of the fabric fell in the range of 185-400 nm wavelength and therefore showed UV protection properties.