Kitozan malat ve çapraz-bağlı amiloz tabletlerden ilaç serbestleşmesine değişik faktörlerin etkisi
  1. Tez No: 37900
  2. Yazar: GAMZE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE AKBUĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
31 ÖZET Bu çalışmada, metilprednisolon tabletleri hazırlamak için poli- sakkarit yapısındaki iki matriks maddesi; kitozan malat ve çapraz-bağlı amiloz kullanılmış, proses ve formülasyon değişkenlerinin ilaç serbestleş mesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Model ilaç olarak, fiziko kimyasal özellikleri nedeniyle metilprednisolon seçilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, metilprednisolon ve kitozan malat direk basım yöntemiyle tablet haline getirilmiş ve uygulanan basıncın, bu tabletlerden ilaç serbestleşmesini etkilemediği görülmüştür. Kitozan malat tabletlerinden metilprednisolonun serbestleşmesinin, kitozan malat kon santrasyonundan bağımsız olduğu bulunmuştur. Ancak ilaç konsantrasyonu nun artması, serbestleşmede belirgin bir yavaşlamaya neden olmuştur. Tablet formülasyonuna yardımcı madde olarak laktoz veya nişas ta ilave edildiğinde, metilprednisolonun serbestleşmesinin hızlandığı, ser- bestleşmeye etkileri açısından laktoz ve nişasta arasında belirgin bir fark bulunmadığı saptanmıştır. Buna karşılık, bu yardımcı maddelerin formüias- yonlara ilave edilen konsantrasyonlarının serbestieşme için önemli olduğu ve yardımcı madde konsantrasyonu arttıkça, metilprednisolonun serbestleş mesinin de arttığı gözlenmiştir. Diğer taraftan, lubrikantın konsantrasyon ve tipinin serbestleşmeyi etkilemediği görülmüştür. Tablet hazırlama tekniklerinin, kitozan malat tabletlerinden metilprednisolonun serbestleşmesine etkisini incelemek için aynı formüller yaş granülasyon yöntemiyle tablet haline getirilmiş; tablet hazırlama tekni ğinin serbestieşme özelliklerini etkilemediği gözlenmiştir. Ayrıca, matriks82 materyali olarak kitozan malat ile kitozan karşılaştırıldığında, kitozan mat- riks tabletlerinden daha hızlı dissoiüsyon elde edilmiştir. Tablet formüias- yonlarında kitozan malat ve kitozan karışımı kullanıldığında ise, metilpred- nisolonun serbestleşmesinde belirgin bir fark bulunmamıştır. Kısaca, kitozan malat tabletlerinden ilaç serbestleşmesini kon trol eden parametrelerin ilaç konsantrasyonu, yardımcı madde tipi ve mik tarı olduğu saptanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, amilozun epiklorhidrin ile çap raz bağlanmasıyla hazırlanan, çapraz-bağlı amiloz (CLA), bir tablet matrik- si olarak kullanılmış ve ilaç serbestleşme profilleri incelenmiştir. Direk basım yöntemiyle hazırlanan çapraz-bağlı amiloz tabletlerinden, çapraz bağlanma derecesinin azalmasıyla, serbestleşme hızının azaldığı görülmüş tür. Sonuç olarak, tablet hazırlamada uygun deneysel şartlar ve uygun formül seçimiyle, model ilaç, metilprednisolonun serbestleşmesi ayarlanmış ve kitozan malat ile çapraz-bağh amilozun bu tür ilaçların oral kontrollü serbestleştiren sistemlerinde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
S3 SUMMARY In this study, two polysaccharide-based matrices, chitosan malate and cross-linked amyiose were used for the preparation of methyiprednisolone tablets and the effect of process and formulation variables on drug release was investigated. As a model drug, methyiprednisolone was used because of its physico chemical properties. In the first part of this study, chitosan malate and methyiprednisolone was directly tabletted and effect of compression pressure on drug release was not observed. Release of methyiprednisolone from chitosan malate tablets was found to be independent of chitosan malate concentration. However, an increase in the drug concentration caused a significant decrease in release properties. Addition of lactose or starch to tablet formulation increased drug release rate. When compared their effects on drug release, significant difference was not found. However, addition concentration of these excipients to formulation was important for release and as the concentration of exeipient increased, drug release also increased. On the others hand, the type and concentration of lubricant did not affect release characteristics. In order to study the effect of tablet preparation techniques on methyiprednisolone release from chitosan malate tablets, they were compressed by wet granulation method. Same formulations were employed in the preparation. It was observed that tablet preparation technique did not affect the release properties of drug. Moreover, as compared chitosan malate with chitosan as matrix substance, more rapid dissolution was84 obtained with chitosan matrix tablets. When chitosan malate and chitosan mixture was used in methylprednisoione tablet formulation, no significant difference was observed in the release characteristics of tablet. Briefly it can be said that the parameters controlling the drug release from chitosan malate tablets were the drug concentration, the type and amount of excipients. In the second part of this study, cross-linked amylose (CLA) prepared by cross linking of amylose with epichlorohydrine was used as a tablet matrix and drug release characteristic was investigated. For cross-linked amylose tablets prepared by direct compression, it was seen that release rate decreased with decreasing cross linking degree. In conclusion, the release of methylprednisoione as a model of drug was regulated by appropriate choice of formulation and experimental conditions for tablet preparation and hence chitosan malate and cross-linked amylose may be used in oral-controlled release systems for such drug.