Ketoprofenin sürekli etkili supozituvar formülasyonları üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 24078
  2. Yazar: DİLEK ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TARIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
204 7. ÖZET Bu tezde bir nonsteroid antienf lamatuar madde olan ketoprofenin sürekli etkili supozituvar formül asyonl an üzerinde çalışıldı. ilk bölümde lipofilik sıvağlara örnek olarak Witepsol H15 ve Massa Estarinum B, hidrofil ik sıvağlara örnek olarak farklı PEG karışımları seçildi ve 6 değişik suposituvarlar üzerinde ağırlık sapması, sertlik tayini, etken madde içerik kontrolü, erime dağılma zamanının tayini gibi kontroller yapıldı. Daha sonra ketoprofenin hazırlanan supozituvarlardan in vitro salım profilleri ve difüzyon hızları tayin edildi. Salım deneyleri USP XXII Sepet Yöntemi ile Difüzyon deneyleri ise tasarımı tarafımızdan yapılan Modifiye Mauranıshi yöntemi ile yürütüldü. Alınan sonuçlara göre sürekli etkili supozituvarlarda sıvağ olarak sadece PEG karışımlarının kullanılmasına karar verildi ve sürekli etkiyi sağlamak üzere iki tip polimer seçildi. inert matris materyaline örnek olarak seçilen HP 55 ve jel matris materyaline örnek olarak seçilen ki tozan sıvağlara 2 değişik oranda ilave edilerek 16 yeni formülasyon hazırlandı. Bu supozituvarlar üzerinde de aynı deneyler tekrarlandı, ikinci bölümde salım ve difüzyon deney sonuçlarına göre amaca en uygun bulunan F1 ve F1-CH-12 formülasyonları beyaz albino tavşanlara invivo olarak tatbik edildi. Farmakokinetik205 parametreler hesaplanıp, invivo invitro korelasyon araştırı İdi. Sonuçta PEG 1000:4000 (98:2) karışımı ile hazırlanan ve 1:2 ketoprofen: kitozan içeren F1-CH-12 kodlu formülün amaca yaklaşık bir sürekli etki sağladığına karar verildi.
Özet (Çeviri)
206 8. SUMMARY In this thesis, the sustained- re lease suppository formulations of ketoprofen which is a nonsteroidal anti inflammatory substance, were studied. In the first part of the study, six suppository base were chosen for the formulation of conventional rectal suppository of ketoprofen. In two formulations lipophilic (Witepsol H 15 and Massa Estrarinum B) and in the remaining four formulations hydrophilic (different PEG mixtures) suppository base were used. The weight variation, content uniformity, breaking (hardness) and melting range tests were then conducted on these formulations. In vitro release and diffusion rate tests were also carried out according to USP XXII Basket Method and a modified Muranishi Method, respectively. The results of these tests have shown that only the PEG mixtures can be used in the formulation of ketoprofen sustained-release suppository. In the second part of the study to obtain the sustained release effect in the rectal administration of ketoprofen two different polymeric substances were chosen as hydroxpropi Imethycel lulose pathalate (HP 55) and chitosan which are typical inert and gel matrix materials, respectively. The polimers were added to the bases in two207 different rations and 16 new suppository formulations were prepared. The same tests which were previously applied to the conventional suppository formulation of ketoprofen were then repeated for the above sustained -release suppository formulations. The results of in-vitro release and diffusion rate tests have shown that the formulations coded as F1 and F1-CH-12 in the text are the most suitable formulations for the rectal administration of sustained-release suppository of ketoprofen. The potential of ketoprofen suppositories as a rectal sustained-release dosage form were investigated in white albino rabbits. Pharmacokinetic parameters obtained from in-vivo studies were than compared with the results of in-vitro tests and the correlation between them was also investigated. The results show that the F1-CH-12 formulation (which includes PEG 1000:4000 mixture in the ratio of 98:2 as the suppository base and keteprofen-chitosan granule in the ratio of 1:2) produces a considerable sustained release action of keteprofen in rectal administration.