Ketojenik diyet kullanan hastalarda tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment effectiveness in patients using ketogenic diet
- Tez No: 501032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Epilepsi insanlığın başlangıcından beri var olduğu düşünülen her yaşta görülebilen kronik bir hastalıktır. Kronik bir hastalık olması nedeniyle tedavisi uzun süreli, maliyetli aile ve çocuklar için zor olabilmektedir. Epilepsi tedavisinde antiepileptik ilaçlar ile hastaların 2/3'ünde nöbet kontrolü sağlanabilmektedir. Antiepileptik ilaçlar ile nöbet kontrolü sağlanamayan hastalarda cerrahi yöntemler ya da ketojenik diyet tedavisi uygulanabilir. Çalışmamızda antiepileptik ilaçlar ile nöbet kontrolü sağlanamayan epilepsi hastalarına başlanılan ketojenik diyetin etkinliği ve yan etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Metod: Bu çalışmada Mart 2009 – Kasım 2017 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Nöroloji ve Pediatrik Metabolizma bölümlerinde, epilepsi tanısı ile takip edilen ve ketojenik diyet başlanılan hastalarda; aile demografik özellikleri, diyet uyumu, bunu etkileyen faktörler, tedavi etkinliği, laboratuvar ve görüntüleme parametreleri, komplikasyonlar retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 40'ı (%67,8) erkek, 19'u (%32,2) kız 59 hasta dahil edildi. Ketojenik diyet başlanma yaş ortalaması 7,5±4,9 (min:0,2 max:17,5) yıl, nöbet başlangıç yaşı ise ortalama 27,7±36,0 (min:1 max:168) ay idi. Hastaların ortalama diyet kullanım süresi 6,14 ±8,13 (min:0,1 max:36) ay idi. Diyet hastaların %64,4'üne (n=38) hastaneye yatırılarak, %35,6'sına (n=21) ise poliklinik şartlarında başlanmıştı.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic disease that can be seen at any age and it is believed that it has been existed since the beginning of mankind. Long-term and costly treatment conditions can be difficult for families and children because of chronicity. Seizure control can be achieved in 2/3 of the patients with antiepileptic drugs in epilepsy. Surgical methods or ketogenic diet treatment may be applied to patients whose seizures cannot be taken under control with antiepileptic drugs. In our study, it was planned to investigate the efficacy and side effects of the ketogenic diet that was applied to patients whose seizures can't be controlled with antiepileptics. Methods: In this study, patients with epilepsy who started a ketogenic diet between March 2009 and November 2017 at Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital Neurology and Metabolism department were included. Family demographic features, diet compatibility, factors affecting diet compatibility, treatment efficacy, laboratory and imaging parameters, complications were examined retrospectively Results: 40 (67.8%) male and 19 female (32.2%) patients were included in the study. Mean onset age of ketogenic diet was 7,5 ± 4,9 (min: 0,2 max: 17,5) years and mean onset age of epilepsy was 27,7 ± 36,0 (min: 1 max: 168) months. The mean duration of dietary use was 6,14 ± 8,13 (min: 0,1 max: 36) months. Ketogenic diet was started to 64,4% (n=38) of the patients when they were hospitalized and 35,6% (n=21) of the patients from outpatient clinics.