Dirençli epilepsili hastalarda ketojenik diyet uygulamasının d vitamini düzeyleri üzerine etkisinin retrospektif olarak incelenmesi
A retrospecti̇ve analysis on vitamin d levels ofketogenic diet therapy in patients with intractableepilepsy
- Tez No: 615249
- Danışmanlar: PROF. DR. AYCAN ÜNALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Epilepsi; nöbetlere neden olan sürekli bir eğilim ve bunun nörobiyolojik, bilişsel sorunlarıyla karakterize bir beyin patolojisidir. Dirençli epilepsi, nöbet türüne uygun olarak uygulanan en az 2 antiepileptik ilacın süre ve dozaj olarak yeterince kullanmasına karşın nöbetlere engel olunamaması olarak tanımlanır. Ketojenik diyet tedavisi 80 yıldan fazla süredir epilepsi tedavisinde kullanılan, yüksek yağ ve düşük karbonhidrat içeren bir diyettir. Dirençli epilepsi tanısıyla takip edilen hastalarda ketojenik diyet tedavisi son yıllarda giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Bu çalışmada amaç, ketojenik diyetin D vitamini üzerine etkisini saptamaktır. Gereç-Yöntem: Çalışmamıza, Pediatrik Nöroloji polikliniğinde dirençli epilepsi tanısıyla izlenmekte olan 1 ay-18 yaş arası hastalar alınmıştır. Hastaların dosyaları retrospektif olarak taranarak laboratuvar sonuçları, etyolojiye yönelik bilgileri ve almakta olduğu tedaviler not edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya Ketojenik diyet alan 61 hasta, kontrol grubu olarak 68 hasta olmak üzere toplam 129 hasta dahil edildi. Total hasta grubunun 71'i (% 55), erkek, 58'i (% 45) kız idi. Tüm hastaların yaş ortalaması 7,03 ± 7,06 (min-max 1 ay-18 yaş) olarak saptandı. Ketojenik diyet alan hasta grubunda ortalama yaş 6,4+4,2, almayan grupta ise 7,7+4,9 idi. Magnezyum düzeyi ketojenik diyet alan grupta anlamlı olarak düşük saptandı(p=0,042) Ketojenik diyet alan hastaların 35'inde(%57,4) ketojenik diyet almayan kontrol grubunun ise 25'inde (%36,8) D vitamini eksikliği(
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Epilepsy is a brain pathology characterized by a continuous tendency to cause seizures and its neurobiological, cognitive problems. Intractable epilepsy is defined as the inability to prevent seizures, although at least 2 antiepileptic drugs administered in accordance with the type of seizure have been used sufficiently for time and dosage. Ketogenic diet treatment is a diet containing high fat and low carbohydrate that has been used in the treatment of epilepsy for more than 80 years. Ketogenic dietary therapy has been increasingly used in patients with resistant epilepsy. The aim of this study was to determine the effect of ketogenic diet on vitamin D. Materials and Methods: Patients who were followed up in the Pediatric Neurology outpatient clinic with the diagnosis of resistant epilepsy were included in the study. The files of the patients were scanned and laboratory results, etiology information and treatments were noted. Results: A total of 129 patients (61 patients on ketogenic diet and 68 patients as control group) were included in the study. Of the total patient group, 71 (55%) were male and 58 (45%) were female. The mean age of all patients was 7.03 ± 7.06 (min-max 1 month-18 years). The mean age was 6.4 + 4.2 in the ketogenic diet group and 7.7 + 4.9 in the nonketogenic diet group. Magnesium value was significantly lower in the ketogenic diet group (p = 0.042). Vitamin D deficiency was significantly higher in the ketogenic diet group (p = 0.015). No significant difference was found between Ca, P, ALP, 25 OH vitamin D levels between the two groups. There was no significant difference between the laboratory values according to the seasons. There was no significant difference in laboratory values between patients who used liver enzyme induction drug and those who did not. Discussion-Conclusion: In our study, vitamin D and magnesium deficiency were found to be more common in patients with resistant epilepsy who were on ketogenic diet. We would like to emphasize that the more frequent follow-up of vitamin D and magnesium deficiency in patients with resistant epilepsy who take ketogenic diet may provide early diagnosis and treatment for complications that may arise.