Sayısal yöntemlerle prizmatik döküm parçalarda zamana bağlı sıcaklık değişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 50104
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAD DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Günümüz döküm endüstrisi üretim aşamalarında besleyici ve yolluk tasarımında son derece önemli bir yere sahiptir. Bu alandaki ilk ve en önemli bilimsel yaklaşım Chvorinov tara fından başlatıldı. Chvorinov' a göre döküm hacminin, yüzeyine oranı, dökümlerin kum içindeki katılaşma zamanları ile ba ğıntılıdır. Bilimsel yaklaşımların çoğu bu kurala dayanmak tadır. Dökümlerin katılaşma izotermlerinin tespiti ve katı laşma zamanlarının hesaplanabilmesi, ideal bir besleyici ve yolluk tasarımına imkan vermektedir. Bu çalışmada, oldukça yeni olan FDM (Finite Difference Metods) yaklaşımları uygulanmaya çalışıldı. Dökümlerin katı laşma sürelerinin ve katılaşma izotermlerinin tespitinde kul lanılmak amacıyla bir bilgisayar programı hazırlandı. Bu program yardımı ile değişik metallerin katılaşma izotermleri katılaşma süreleri incelendi. Tez çalışması, şimdiye kadar yapılan çalışmalar incelenerek, kaynaklar taranarak ve karşılaştırılarak ve özellikle bilgisayar başında uygulama yapılarak tamamlanmıştır. Anahtar kelimeler 'Katılaşma izotermleri' ve 'Katılaşma süresi ' dir.
Özet (Çeviri)
THE EXAMINATION OF TIME-DEPENDENT TEMPERATURE CHANGES FOR PRISMATIC CASTING PARTS BY NUMERICAL METHOD (M. Sc. Thesis) Yahya Altunpak DUMLUPINAR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1995 SUMMARY In today's foundry technology, designing of riser and gate has a very important place in manufacturing processes. It was Chvorinov who started the scientific approach in this field. According to Chvorinov, the solidification time of castings is a function of the ratio of the casting volume to that of the area of the casting. Most of research which has been carried out to find a solution to the feeding problem of castings has mainly based on Chvorinovs* rule. According to this rule if calculation of the solidification time of casting is possible, then one can calculate dimension of a feeder which solidifies after the casting has solidified. In this study, Finite Difference Methods are applied to determine solidification behaviour of prismatic casting parts A computer program written in Basic is presented to calculateVI solidification time of casting and to determine solidification izotherms. Solidification izoterm and solidification time of various metals have been examined by this program. This dissertation has been completed by studying the previous works in detail, surveying the literature and comparing with our research and especially achieved working with the personal computer. Key words are "Solidification izotherms' and 1 Solidification Time '.