İnsansız hava araçlarıyla maden sahalarında toprak kabarmafaktörü ve stok belirlenmesi
Determination of soil heavy factor and stock in mining fields using unmanned aerial vehicles
- Tez No: 974380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HALUK ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, maden sahalarında kazı sonrası oluşan toprak kabarma faktörü ile yoğunluğunun belirlenmesinde İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanılarak yapılan fotogrametrik ölçüm yöntemlerinin ve bu ölçüm yöntemleri ile elde edilen verilerin etkinliği araştırılmış, açık kaynak yazılım ile lisanslı yazılım kullanılarak farklı yöntemlerle yapılan hesaplamaların laboratuvar deneyi sonucu hesaplanan gerçek değere yakınlığı karşılaştırılmıştır. İHA teknolojileri, geleneksel ölçme yöntemleriyle karşılaştırıldığında hızlı, düşük maliyetli ve güvenli bir şekilde geniş alanların detaylı modellenmesine olanak tanıdığı görülmektedir. Çalışmada, belirlenen kazı ve stok alanlarında DJI Matrice 300 RTK İHA'sı kullanılarak yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edilmiş, bu görüntüler Agisoft Metashape yazılımı aracılığıyla işlenerek nokta bulutları ve üçgen yüzey modelleri elde edilmiştir. Elde edilen sayısal yüzey modelleri ve nokta bulutları kullanılarak Civil 3D ve CloudCompare programları aracılığıyla farklı tekniklerle hacim farkları hesaplanmış ve kantar verileri de kullanılarak toprağın kabarma faktörü ve yoğunluğu belirlenmiştir. İHA ile elde edilen değerlerin laboratuvarda elde edilen değerlere yakınlığı ile doğruluğu test edilerek iki yöntem karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, İHA ile yüksek doğrulukla hacim ve yoğunluk analizlerinin yapılabileceğini, Civil 3D ile yapılan hacim hesabında kullanılan prizmatik yöntemin CloudCompare'de kullanılan grid yöntemine göre gerçek değere daha yakın sonuç verdiğini ve madencilik sektöründeki üretim planlama, maliyet tahmini ve süreç yönetimi gibi uygulamalara katkı sağlayabileceğini, göstermiştir. Ayrıca, elde edilen verilerle mühendislik hesaplamaları için gerekli dönüşüm katsayıları güvenilir şekilde üretilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effectiveness of photogrammetric measurement methods using Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) in determining the heavy factor and density of soil after excavation in mining areas was investigated, and the accuracy of the results obtained from calculations performed with open-source and licensed software using different methods was compared with the real values obtained from laboratory experiments. It has been observed that UAV technologies allow for the rapid, cost-effective, and safe detailed modeling of large areas compared to traditional surveying methods. In the study, high-resolution images were acquired using a DJI Matrice 300 RTK UAV over designated excavation and stockpile areas, and these images were processed with Agisoft Metashape software to generate point clouds and triangular surface models. Using the obtained digital surface models and point clouds, volume differences were calculated with different techniques through Civil 3D and CloudCompare software, and the swell factor and density of the soil were determined by also utilizing scale data. The accuracy and proximity of the UAV-derived values to the laboratory results were tested, and the two methods were compared. The results demonstrated that UAVs can be used to perform highly accurate volume and density analyses, that the prismatic method employed in Civil 3D produced results closer to the actual value compared to the grid method used in CloudCompare, and that this can contribute to applications in the mining sector such as production planning, cost estimation, and process management. In addition, the data obtained can be reliably used to generate conversion coefficients required for engineering calculations.