Türkiye'de turizmin ekonomiye etkisi ve turizm işletmelerinde finansman sorunları GAP kapsamındaki illere yönelik bir alan araştırması
The economic impact of tourism in Turkey and the financial problems of tourism enterprises a case study for the provinces under the GAP
  1. Tez No: 501051
  2. Yazar: HACİ YUSUF GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CEM DANACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETTurizmin ülke ekonomilerine katkısı son dönemde artmıştır. Turizmgünümüzde ülkelerin gelirlerinin büyük kısmını teşkil etmektedir. Diğersektörlerle ilişkisi, istihdam sağlayıcı etkisi ve ülkelerin gelirlerine doğrudanetkisiyle turizm ülke ekonomisi için çok önemli bir sektör haline gelmiştir.Bu çalışmada turizmin ülkemiz ekonomisine olumlu ve olumsuz etkilerive turizm sektöründe faaliyetlerini sürdüren işletmelerin finansal sorunlarınıincelenmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde turizm ekonomisi genel hatlarıylaincelenmiştir. İkinci bölümde turizm finansmanı ve turizm işletmelerininkullanabileceği finansman teknikler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde turizmişletmelerinin karşılaştıkları finansal sorunlar incelenmiştir.Araştırma kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Turizmişletmelerine yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Bölgedeki yaklaşık 200işletmenin 98 tanesine anket uygulanmıştır. Çalışmada bazı sorular çoktanseçmeli bazıları ise 5'li Likert ölçeğine göre hazırlanmıştır.Araştırma sonucunda bölgedeki işletmelerin tamamının finansalsorunlarla karşılaştığı, işletmelerin bankalardan kredi temin etmektezorlandığı ve mevsimsel dalgalanmaya bağlı ciro dalgalanmalarındanetkilendiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTContribution of tourism to the economy of countries has increasedrecently. Tourism represents the majority of revenues in countries nowadays.Tourism has become a very important sector for the economy of countries,with its direct effect on the revenue of countries,with its relations with othersectors and owing to its contributions to the employment .In this study, positive and negative effects of tourism to our countryand financial problems of enterprises which show activity in tourism sectorhave been examined.In the first section, tourism economy has been examined generally .In the second section, tourism financing and funding available to tourismenterprises have been explained. In the third section, financial problemswhich is faced by tourism enterprises have been examined.Within this research, a survey has been carried out in the southeastAnatolian region on tourism businesses.Survey has been carried out in 98 of 200 enterprises in the region. Inthis research some questions have multiple-choice, others have beenprepared according to the Likert-type scale.As a result of the research, all enterprisings in the region have beeneffected by financial. It's been found that obtaining loans from banks isdifficult for enterprises. The enterprisings are effected by giro fluctuationbecause of seasonal fluctuation.