İklim senaryolarını eko oyunlarla hayal etmek: Oyuncu algılarına yönelik nitel bir inceleme
Imagining climate futures through ecogames: A qualitative exploration of player perceptions
  1. Tez No: 956721
  2. Yazar: DUYGU NAZ YALDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Oyunlar, çevresel temalarla etkileşimin mümkün kılındığı deneyimsel alanlar yaratır. İklim değişikliği, aciliyet ve belirsizlikle şekillenen küresel bir sorun olarak, video oyunlarında anlatı, görsel unsurlar ve oyun mekanikleri aracılığıyla temsil edilebilir. Ciddi ve eğlence odaklı iklim oyunları, oyunculara gerçek ya da kurgusal senaryolarla etkileşim kurma imkânı sunar. Ciddi oyunların öğretici değeri literatürde geniş çapta incelenmiştir, ancak kitlelere ulaşma kapasitesi sınırlıdır. Öte yandan, eleştirel biçimde tasarlanan eğlence odaklı iklim oyunları önemli bir potansiyel taşımaktadır. Bu çalışmada, çevresel temsilleri post-apokaliptik ve solarpunk estetikleri üzerinden şekillenen, oyun mekaniği ve görselliği bakımından birbirinden farklı iki ticari eko oyun Endling: Extinction is Forever (Herobeats Studios 2022) ve Terra Nil (Free Lives 2023) seçilmiş ve oyuncuların (N=24) iklim senaryoları karşısında geliştirebilecekleri umut ve kaygı kavramlarını incelemek üzere oyun oturumları gerçekleştirilmiştir. Oturumların hemen ardından gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler, refleksif tematik analiz ile incelenmiştir. Katılımcılar, kayıp, yıkım ve hayatta kalma temalarının harekete geçirici olduğunu belirtmiş, ancak, post-apokaliptik kaygının aciliyet hissi uyandırsa da inandırıcılığının sınırlı, günümüzle bağlantısının ise zayıf olduğu ifade etmiştir. Solarpunk estetikte gömülü olan umut, değişim, iyileşme ve yenilenme kavramları post-apokaliptik kasvet karşısında yapıcı bir tepki olarak değerlendirilmiştir. Bunun dışında, tasvirlerin yalnızca birer“tema”olmaktan çıkıp, anlatı, mekanik ve hikâye anlatımında iklim gerçeklerini barındırması gerektiği vurgulanmıştır. Karakter odaklı anlatılar empatiyi güçlendirirken, didaktik olmayan elementler ve oyuncular arası diyalog geliştirme kapasitesi, iklim konularına ilgi, merak ve endişe uyandırmada önemli görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Climate change, a pressing global concern marked by urgency and uncertainty, finds representation in video games by narrativizing, visualizing, and contextualizing environmental themes through gameplay. In forms of both serious and entertainment, climate games create experiential spaces for players to engage with factual or fictional scenarios. The instructive value of serious play has been widely studied, though remains limited in reach of the average video game player, while entertainment climate games show potential if critically designed. In this study, presenting post-apocalyptic and solarpunk environmental imagery respectively, differing in mechanics and aesthetics, two commercially available ecogames: Endling: Extinction is Forever (Herobeats Studios 2022) and Terra Nil (Free Lives 2023) were selected to gain a broad exploration of player impressions of climate futures through the juxtaposition of worry and hope in contrasting approaches. Following dedicated play sessions, semi-structured interviews (N=24) were conducted and inductively analysed using reflexive thematic analysis. Participants reported being moved by themes of loss, destruction, and survival. The post-apocalyptic worry evoked reflections of urgency, but was seen weak in relevance or accuracy. A belief in agency for change, healing, and renewal, with manifested hope, was considered necessary and constructive during moments of gloom. Additionally, it was noted that aesthetics must move beyond a witnessed“theme”, suggesting that recognized climate realities and environmental ideologies need to be embedded into narrative, mechanics, and storytelling in order to surpass being a virtual moral relief. Character-driven play fostered empathy, while non-didactic factual elements supported grounded concern, and peer dialogue was considered important.