İdareci, öğretmen ve veli perspektifinden okul öncesi İngilizce eğitimi: Görüş, uygulama, sorun ve öneriler
Preschool English education from the perspectives of administrators, teachers and parents: Opinions, practices, problems and suggestions
  1. Tez No: 938751
  2. Yazar: NEŞE FIRAT KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışma, okul öncesi eğitim öğretim kurumu idareci, öğretmen ve velilerinin okul öncesi İngilizce eğitimine yönelik görüşlerini öğrenmeyi, eğitim sürecinde yürütülen uygulamaları tespit etmeyi, karşılaşılan sorunları ortaya çıkarmayı ve belirtilen paydaşların İngilizce eğitimine yönelik önerilerini belirlemeyi amaçlamıştır. Yöntem: Bu çalışmada, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme soruları ve gözlem tekniği kullanılarak toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları idarecilere yöneltilen yedi, öğretmenlere yöneltilen 12 ve velilere yöneltilen beş adet sorudan oluşmaktadır. Gözlem formu, araştırmacı gözlem maddeleri ve dersi veren öğretmen görüşleri olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Katılımcıların seçiminde amaçlı örnekleme türlerinden maksimum çeşitleme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, Rize ilinde bulunan dört devlet anaokulu ve iki özel anaokulu kapsamında yürütülmüş ve çalışmaya Rize ilinde görev yapan altı anaokulu idarecisi, altı anaokulu öğretmeni ve Rize ilinde yaşayan 22 okul öncesi öğrencisi velisi katılmıştır. Veri analizi için MAXQDA 24 programı kullanılmıştır. Bulgular: Bulgular, okul öncesi kurum idarecilerinin, öğretmenlerinin ve bu kurumlarda çocukları eğitim gören ebeveynlerin okul öncesi İngilizce eğitimini önemli bulduklarını göstermiştir. Yine bulgular, ilgili katılımcıların okul öncesi İngilizce eğitimi sürecinde alan uzmanı eğitmenlerin olmayışı, sürecin bir müfredat kapsamında ilerlemeyişi, hedef dil kullanımının az oluşu gibi zorluklarla ve veli ve öğrencilerin yabancı dil eğitimi üzerine sahip oldukları motivasyon, öğrencilerin içlerinde bulundukları yaş özelliklerinin İngilizce öğrenmede olumlu etkilerinin olması gibi kolaylıklarla karşılaştıklarını ortaya çıkarmıştır. Bulgular ayrıca, okul öncesi İngilizce eğitimi verilmesinde içerik ve kapsam açısından düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir. Sonuçlar: Araştırma sonuçları, Türkiye'de okul öncesi İngilizce eğitimi üzerine daha fazla durulması gerektiğini, sürecin yasal düzenlemeler kapsamında ilerlemesinin etkili ve verimli olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to gather the views of preschool education institution administrators, teachers, and parents regarding preschool English education, identify the practices carried out during the educational process, uncover the challenges faced, and determine the suggestions of the mentioned stakeholders for English education. Method: In this study, the case study design, one of the qualitative research designs, was used. The research data were collected using semi-structured interview questions and observation techniques. The semi-structured interview questions consist of seven questions directed to administrators, 12 questions directed to teachers, and five questions directed to parents. The observation form consists of two parts: researcher observation items and the opinions of the teachers teaching the course. In selecting the participants, maximum variation sampling method was used. The study was conducted within the scope of four public and two private kindergartens, and six kindergarten administrators, six kindergarten teachers and 22 parents of preschool students in Rize participated in the study. MAXQDA 24 program was used for data analysis. Findings: The findings indicate that preschool institution administrators, teachers, and parents of children attending these institutions consider preschool English education important. The findings also reveal that during the preschool English education process, the relevant participants face both challenges such as the lack of field expert instructors in the pre-school English education process, not having a curriculum-based process, and the low use of the target language, and advantages such as the motivation of parents and students towards foreign language education, and the positive effects of the students' age characteristics on learning English. Furthermore, the findings suggest that there is a need for adjustments in terms of content and scope in the provision of preschool English education. Conclusions: The results of the research have shown that more emphasis should be placed on pre-school English education in Türkiye, and that running the process within the scope of legal regulations will be effective and efficient.