Kant'ın Ödev Ahlakı ile Hilmi Ziya Ülken'in Aşk Ahlakı'nın karşılaştırılması
Comparison of Kant's Duty Ethics and Hilmi Ziya Ülken's Love Ethics
- Tez No: 501079
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ URHAN, PROF. DR. İBRAHİM MARAŞ, DOÇ. DR. HAKAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
“Kant'ın Ödev Ahlâkı ile Hilmi Ziya Ülken'in Aşk Ahlâkı'nın Karşılaştırılması”başlıklı bu çalışmada; hem Kant hem de Ülken'in ahlâki öğretilerini geliştirirken kullanmış oldukları ve oldukça önem verdikleri insan, özgürlük, ahlâk yasası, ödev ve aşk kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kavramlar bağlamında her iki düşünürün de fikirlerinin ortak ve farklı yönleri tespit edilerek esaslı bir karşılaştırma ortaya konmuştur. Bu karşılaştırma yapılırken kullanılan ana kaynaklar; Kant için“Ahlâk Metafiziğinin Temellendirilmesi”ve“Pratik Aklın Eleştirisi”iken, Ülken için“Aşk Ahlâkı ve İnsani Vatanseverlik”tir. Bu çalışmanın temel amacı, Kant'tan farklı bir coğrafyada ve farklı koşullarda yetişen Ülken'in ondan etkilenme derecesinin büyüklüğünü gözler önüne sererek,“ödev”ve“aşk”tabirleriyle açıklanan ahlâki öğretilerin esas itibariyle birbirinden çok da farklı olmadıklarını göstermektir.
Özet (Çeviri)
In this study entitled“Comparison of Kant's Duty Ethics with Hilmi Ziya Ülken's Love Ethics”, it has been tried to explain the concepts of human being, freedom, moral law, duty and love Kant and Ülken employed during developing their moral doctrine. In the context of these concepts, the work puts forward an essential comparison by determining common and different aspects of both philosophers' ideas. The main resources for this comparison are Kant's“Ahlâk Metafiziğinin Temellendirilmesi”and“Pratik Aklın Eleştirisi”, Ülken's“Aşk Ahlâkı”and“İnsani Vatanseverlik.”While showing Kant's wide influence on him, the main purpose of this study is to show that different than Kant in terms of their doctrines, especially of“love”and“duty”.