2014-2015 dönemi 5 büyük futbol liginde atılan plase penaltı vuruşları ile vole penaltı vuruşlarının gol başarısına etkilerinin araştırılması
2014-2015 investigation on the effects of vacancy plate flaps and volecular pattern hits in the period of 5 great footballs on golf success
- Tez No: 501107
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmanın amacı, 2014-2015 sezonunda 5 büyük ligde atılan plase penaltı vuruşları ile vole penaltı vuruşlarının gol başarılarını incelemektir. Araştırma doküman incelemesi türünde bir araştırmadır. Doküman olarak maç videoları kullanılmıştır. Türkiye futbol Süper Lig, Almanya Futbol Bundesliga Ligi, İngiltere Futbol Premier Lig, İspanya Futbol La Liga Ligi ve Fransa Futbol Lig 1'de 2014 1015 sezonunda atılan penaltıların vuruş teknikleri incelenmiş ve gol oranları belirlenmiştir. Ayrıca Türkiye Süper Ligi 2016-2017 sezonu da incelenmiştir. Sonucunda Türkiye Futbol Süper Ligi ve diğer ligler arasında ve Türkiye'de 2014-2015 sezonu ile 2016-2017 sezonları kıyaslanmıştır. Kıyaslama yapmak amacıyla ki-kare analizi yapılmıştır. Araştırma sonunda 5 ligde de plase vuruşun daha çok kullanıldığı bulunmuştur. Plase ve vole vuruşlarda ise ligler arasında gol başarısı bakımından anlamlı farklılık bulunmamıştır. Türkiye ligi için de sezonlar arasında plase ve vole vuruş başarısı bakımından anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Theaim of thestudy is to investigate the goal successes of the volley penalty kicks with the plate penalty kicks in the 5 major leagues during the 2014-2015 season. The survey is a research on the type of document examination. Match videos were used as documents. Turkey football Super League, German Football Bundesliga League, England Football Premier League, Spain Soccer La Liga Leagueand France were examined stroke techniques of penalties taken in the Football League 1 2014 1015 season and the goal rate is determined. It has also been studied in Turkey Super League 2016-2017 season. Results of Turkey Football Super League and other leagues in the 2016-2017 seasonand 2014-2015 season in Turkey were compared. A chi-square analysis was performed to make comparisons. At theend of the study, the placebo was found to be used more in 5 league. There was no significant difference in goal success between leagues in plate and volley shoots. Turkey also for the league season was no significant difference between place bo and volley success.