Üniversiteler arası 1., 2. ve süper lig tenis müsabakalarına katılan sporcuların spora özgü başarı motivasyon düzeyinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the level of sports special success motivation of athletes participating in the 1st, 2nd and super lig tennis competitions between universities by some variables
  1. Tez No: 501108
  2. Yazar: NABİ ORUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, üniversiteler arası tenis müsabakalarına katılan sporcuların spora özgü başarı motivasyon düzeyinin farklı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2016-2017 sezonunda Antalya'da düzenlenen Türkiye Tenis Şampiyonası, örneklemini ise 1., 2. ve Süper Lig tenis müsabakalarına katılan sporcular arasından seçilen 252 sporcu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Anketi”aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma bulgularında; katılımcıların spora özgü başarı motivasyonu puanı maksimum 200 puan üzerinden 140,5 olarak %62,53 düzeyinde ortalamanın üzerinde çıkmıştır. Alt boyutlarda ise katılımcılardan alınan cevapların ortalamasına göre; güç gösterme güdüsü (GGG) motivasyonu 44,16 puan ile %67,00 düzeyinde, başarıya yaklaşma güdüsü (BYG) motivasyonu 63,07 puan ile %67,75 düzeyinde ve başarısızlıktan kaçma güdüsü (BKG) motivasyon düzeyi 32,81 puan ile %49,59 düzeyinde tespit edilmiştir. Ayrıca tenis sporcularının spora özgü başarı motivasyonlarında cinsiyet ve yaşa göre anlamlı farklılık oluşmadığı tespit edilmiştir.(p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the level of motivation of sports specific success of athletes participating in 1st, 2nd and super league tennis competitions between universities according to some variables. The universe of the research included 252 athletes participating in 1st, 2nd and super league tennis competitions. Survey data were gathered by face-to-face interviews by the researcher through the“Sports Specific Achievement Motivation Survey”. In the study findings; participants' motivation score for sports specific motivation was above average at 62.53% as 125.06 from the maximum of 200 points. In the sub-dimensions, according to the average of responses from participants; motivation of power showing impulse (GGG) was 67,00% with 40.20 points, motivation of approach to success (BYG) was 67.75% with 57.59 points and motivation level of failure avoidance (BKG) was 49.59% with 27.27 points. In addition, it was determined that there was no significant difference in sports specific motivation for tennis athletes according to gender and age (p> 0.05).