İvesi koyunlarında doğum ağırlığı üzerine GDF9 geni tek nükleotid polimorfizmlerin (SNP) etkisinin araştırılması
Investigation of effect single nucleotide polymorphism (SNP) in GDF9 gene on the birth weight in awassi sheep
  1. Tez No: 501125
  2. Yazar: NURCAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHADDİN KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, İvesi Koyunu ülkemizdeki yağlı kuyruklu koyun ırklarından biri olup, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay illerinde yetiştirilmektedir. İvesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne adapte olan bir ırkımızdır. Bu çalışma ile, halk elinde yetiştirilmekte olan İvesi Koyunlarının doğum ağırlığına etki eden faktörler belirlenmiş ve bu özellikler göz önünde bulundurularak fenotipik ve genetik parametreler tahmin edilmeye çalışılmıştır. Koyunlarda DNA izole edilip koyun DNA örneklerinde GDF 9 geni ekzon 2 bölgesi PZR ile çoğaltılmıştır. PCR ürünlerinin gen dizi bilgileri belirlenmiştir. GDF9 geninde polimorfizm DNA dizi bilgilerini kullanılarak tespit edilmiştir. İlgili gen bölgesinde SNP1(G/C), SNP2(G/A), SNP3(A/G) ile SNP4(T/C) (SNP) tek nükleotid polimorfizmleri belirlenmiştir ve bu SNP'lere ait olan genotip ve allel frekansları belirlenmiştir. İvesi koyunlarında doğum ağırlıkları açısından, SNP2(G/A), SNP3(A/G) ve SNP4(T/C) genotipleri arasında çokta önemli bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, Awassi Sheep is one of the fat-tailed sheep breeds in our country, Turkey's South eastern Anatolia Region, Sanlıurfa, Gaziantep, Hatay province where is raise. İvesi is a race adapted to the South eastern Anatolia Region. In this research, the factors affecting the birth weight of the Ivesi sheep raised or kept in the hands of the people were determined and tried to estimate phenotypic and genetic parameters considering these characteristics. The DNA was isolated from the sheep and the sheep DNA samples were amplifiedwithGDF9broadexon2regionPZR.The gene sequence information of the PCR products was determined. Polymorphisms in the GDF9 gene were identified using DNA sequence information. Single nucleotide polymorphisms of SNP1 (G / C), SNP2 (G / A), SNP3 (A/G) and SNP4 (T/ C)(SNP) were determined in the relevant gene region. Genotype and allele frequencies belonging to these SNPs were estimated. It was observed that there was no significant difference between the genotypes of SNP2 (G / A), SNP3 (A / G) and SNP4 (T / C).