TNF-α enflamatuar sitokin gen polimorfizminin diyabet hastalığı gelişimi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of TNF-α inflammatory cytokine gene polymorphisms on the development of type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 501135
  2. Yazar: EMRE UMUT GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHBUBE ASUMAN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Diabetes mellitus (DM) periferal sistemde insülin etkisizliği ya da insülin eksikliği nedeniyle oluşabilen kronik hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır ve karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasındaki sorunlara neden olmaktadır. Vücutta enflamasyona neden olan TNF-α enflamatuvar sitokinlerinde görülen genetik polimorfizmlerin Tip-2 diyabet gelişimini etkileyip etkilemediği ile ilgili farklı çalışmalar vardır. Bu nedenle bu tez çalışmasında TNF-α geninde görülen bu 4 genetik varyasyonun incelenmesi hedeflenmiştir. Bu bölgeler, TNF-α (-238), (- 857), TNF-α (-863), TNF-α (-1031) bölgeleridir. Kontrol grubu olarak 50 sağlıklı kişi ve Tip-2 diyabetli 169 kişi hasta grubu olarak seçilmiştir. Elde edilen numunelere PCR ve RFLP protokolleri uygulanmış ve elde edilen sonuçlar SPSS kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a chronic hyperglycemic and metabolic illness which can occur due to lack of insulin in the body or ineffectiveness of insulin in the peripheral system and it causes problems in the metabolism of carbohydrates, fat and proteins. In the recent studies, there has been a controversy whether genetic polymorphism of TNF-α inflammatory cytokines which can cause inflammation in the body affects Type 2 diabetes' or not. That's why in this thesis study, we aimed to analyze 4 genetic variations in TNF-α gene. These genes are TNF-α (-238), (-857), TNF-α (-863), TNF-α (-1031). 50 healthy people are selected as control group and 169 people who has Type-2 diabetes are selected as patient group. PCR and RFLP protocols were applied to samples and statistical analysis was made by using SPSS.