Toplumsal bellek inşasında televizyon dizilerinin yeri: Diriliş Ertuğrul dizisi örneği
The role of television series in social memory construction: the series 'Diriliş Ertuğrul' sample
  1. Tez No: 559476
  2. Yazar: HALİME SULTAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖNÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bireyler ve toplumlar yaşam içerisinde sürekliliği sağlamak için belleğe ihtiyaç duymaktadır. Bu anlamda depo görevi gören bellek, gerektiğinde bilgi ve yaşanmışlıkları hatırlamayı sağlamaktadır. Ancak bu hatırlama bir kurgu içermektedir. Toplumsal olarak bu kurgu yeniden inşa yolu ile gerçekleşmektedir. Toplumda hakim olan düşünce bu hatırlama sürecinde belirleyici olmaktadır. Egemen görüşün toplumda hakim olması ve sürekliliği için bilinçli bir hatırlatma ve unutturma ile toplumsal bellek oluşturulmaktadır. Toplumsal belleğin yeniden inşa sürecinde kullanılan en etkin araçlardan biri medyadır ve bu medya araçları içerisinde televizyon görselliği açısından daha çok etki oluşturmaktadır. Geçmişten günümüze iktidarların geçmiş bilgisi yani tarihi kendi bakış açısını destekler nitelikte başka bir deyişle bugünün bakış açısı ile yorumlayarak toplumdaki bireylerde kolektif bir bellek oluşturmakta kullandıkları görülmektedir. Televizyonda yer alan tarihsel diziler de bellek inşası için etkin bir anlatım sunmaktadır. Son yıllarda yeni medya ile yaygınlaşan sosyal medya ağları televizyon ile etkileşime girerek televizyonun içeriklerini hipermetinselliği dolayısıyla daha çok kişiye ulaştırmakta ve televizyon kanalı, yapımcı, izleyici ve izleyicilerin birbirleri ile iletişimini sağlayarak yeni bir platform oluşturmaktadır. Televizyon izleme alışkanlıkları değişime uğrayarak izleyicilerin üretime katılımı gerçekleşmektedir. Egemen görüş hem televizyon hem de sosyal ağlar dolayımı ile izleyiciye ulaşmaktadır. Daha özgür bir alan sunduğu düşünülen sosyal ağlar dahil tüm medya platformları iktidarların çizdiği çerçeve dahilinde ve onu destekler yönlendirmelerden oluşan içerikler sunmaktadır. Toplumsal bellek inşası için verimli alanlar sunan medya platformları etkili bir araç olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals and communities need memory to ensure continuity in life. In this context, the memory that serves as a warehouse enables to remember knowledge and experiences when needed. However, this recall includes a fiction. This fiction is realized by restructure socially. The prevailing thought in society is decisive in this process of recall. Social memory is created by making remind and forget for the dominance and continuity of the prevailing thought in society. One of the most effective tools used in the restructure process of social memory is the media. Television is more effective by the means of visuality among media tools. From past to present, it is seen that the rulers use their historical knowledge in terms of supporting their own point of view in other words interpreting history from today's perspective to create a collective memory in individuals in society. The historical series on television also provide an efficient narrative for memory construction. Social media networks, which have become widespread through new media in recent years, interact with television to bring the contents of the television to more people due to their hypermeticism and provide a new platform enabling communication of television channel, producer the audience and the audience communicate with each other. Thus, the habits of watching TV changes and the audience take part of production. The prevailing thought reaches the audience through both television and social networks. All the media platforms, including social networks, which are thought to offer a more free space, provide content that is within the framework drawn by the authorities and it's supports it. Media platforms that offer efficient areas for the construction of social memory are used as an effective tool.