Pekin ördeğinde (Anas platyrhynchos f. dom.) embriyo metabolizması
Embryonic metabolism of Pekin Duck (Anas platyrhyncof f. dom.)
- Tez No: 50116
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT BİRİCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
II Özet Pekin ördeği yumurtalarının, 37,5 - 37,8 °C sabit sıcaklık ve %60 - %85 oransal nem koşullarındaki kuluçka boyunca gösterdikleri kütle kaybı ve oksijen metabolizma sı araştırılmıştır. Embriyonun tükettiği oksijen hacmi, Scholander respirometresi kullanılarak ölçülmüştür. 62,74 * 44,69 mm boyutlarındaki tipik bir yumurtanın taze kütlesi ortalama olarak 69,51 (± 9,96) g; normal ku luçka süresi ise 28 - 29 gün dolayındadır. Kuluçka süresince uğradıkları toplam göreceli kütle kaybı döllenmiş ve döllenmemiş yumurtalarda farklılık gösterir: döllenmiş yumurtalarda taze kütlenin %11,48'i, döllenmemiş yumurtalarda ise %8,87'si. Bir önceki güne göre kaybedilen kütle, döllenmiş yumurtalarda -özellikle kuluçkanın ikinci yarısında- günden güne artarken, döllenmemiş yumurtalarda yaklaşık olarak aynı kalır. Kuluçka sırasında, embriyo önce günden güne artan miktarda oksijen tüketir ve bu, oksijen tüketiminin yak laşık olarak aynı düzeyde kaldığı, hatta azaldığı durak lama evresine dek sürer. Duraklama evresi 22. - 26. gün ler arasında (toplam kuluçka süresinin %79 - %93'ü) görülür. Bu evredeki enerji dönüşümü yaklaşık 9,7 kJ/ gün' dür (487 mi 02/gün). Oksijen tüketim oranı daha sonra yeniden yükselir ve çıkışın hemen öncesinde 933 mi 02/gün' lük en yüksek düzeyine ulaşır. Kuluçkanın -yaklaşık %75'lik- ilk bölümünde gözlenen günlük ortalama oksijen metabolizması oranındaki artış, üssel eğrilerle olduğu gibi, büyüme denklemleriyle de (lojistik fonksiyon ile Gompertz ve von Bertalanffy fonksi yonları) betimlenebilir. Embriyo gelişimi boyunca kullanılan toplam enerji 141,6 kJ olarak hesaplanmıştır. Bu değer, yumurta taze kütlesinin her gramı için 102,5 mi oksijene karşılık gelir.
Özet (Çeviri)
Ill Summary Embryonic Metabolism of Pekin Duck (Anas platyrhynchos f. dam.) Eggs of Pekin ducks were examined as to loss in weight and oxygen metabolism during artificial incubation at 37.5 - 37.8 °C constant temperature and 60% - 85% relative humidity. Measurements of oxygen- volume consumed by the embryo were performed by using Scholander respi- rometer. A typical egg with dimensions of 62.74 * 44.69 mm has 69.51 (± 9.96) g initial mass in average. Normal in cubation period is about 28 - 29 days in duration. Fertilized and unfertilized eggs differ in the amount of relative total weight lost during incubation: fertilized eggs 11.48%, unfertilized eggs 8.87% of ini tial mass. In relation to egg mass of the previous day, loss in weight increases daily in fertilized eggs, re markably in the last half of the way through incubation, while it remains almost constant in unfertilized eggs. During incubation, the embryo consumes at first more oxygen from day to day until a plateau phase in which the oxygen consumption remains more or less constant, even declines. The plateau phase takes place at 22. to 26. days (79% to 93% of total incubation period). Energy turnover at this stage is about 9.7 kJ/day (487 ml 02/day). Rate of oxygen consumption then increases again to a maximum of 933 ml 02/day just prior to hatching. Increasing of mean daily oxygen metabolism rates during the first stage of incubation (ca. 75% of total incubation time) can be described by exponential curves and by growth equations (logistic, Gompertz and von Bertalanffy functions) as well. Total energy requirement during embryonic develop ment was calculated as 141.6 kJ, corresponding to 102.5 ml oxygen per gram of initial egg mass.