Afrika Boynuzu ülkeleri örneğinde Çin'in Afrika'da artan önemi
The increasing importance of China in Africa in the case ofHorn African countries
- Tez No: 656952
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çin'in Afrika'daki dış politika gündemi, gelişmekte olan ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirme ve yükselen bir süper güç olarak statüsünü gösterme çabasının bir parçasını oluşturuyor. Çin'in Afrika'ya olan ilgisi bölgesel bir güçten küresel olana doğru hareket etmeye başladığı 1949'dan sonra önemli ölçüde arttı. Çin'in Afrika'da etkinliğini artırdığı alanlardan birisi, Afrika Boynuzu Bölgesidir. Afrika Boynuzu, Afrika kıtasının doğuda Kızıldeniz'e, güneydoğuda Hint Okyanusu'na ve batıda Nil Havzasına bakan kuzeydoğu kısmıdır. Afrika Boynuzu, dünyanın jeo-stratejik açıdan en önemli bölgelerinden biridir. Kızıldeniz'deki kıyı açıklığı bölgeyi Avrupa ve Asya'yı bağlayan önemli bir deniz ticareti arteri boyunca konumlandırmaktadır. Bu konum, bölgeyi cazip düşük iş gücü maliyetleri olan gelişmekte olan pazarlara erişim sağlamaktadır. Bölge, Afrika'nın politik olarak en dinamik bölgesidir. Dünyanın en önemli nakliye hatlarından birinin yanı sıra Afrika içi ve dışındaki oyuncular için doğal bir oyun alanıdır. Bu oyunculardan birisi olan Çin'in Afrika Boynuzu ile mevcut ilişkisi, Pekin'in yükselen bir dünya gücü olarak konumunu güçlendirme ve ekonomik ve politik olarak yeni etki alanlarını ele geçirme düşüncesiyle yönlendirilmektedir. Afrika Boynuzu ekonomik, ideolojik, politik ve güvenlik çıkarlarına dayalı dört kollu Çin-Afrika yaklaşımının ortaya çıktığı ana alanlardan biridir. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile Çin'in Afrika Boynuzu ülkelerine yönelik politikaları irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
China's foreign policy agenda in Africa is part of its effort to foster cooperation between developing countries and demonstrate its status as a rising superpower. China's interest in Africa increased significantly after 1949, when it began to move from a regional power to a global one. One of the areas where China has increased its influence in Africa is the Horn of Africa Region. The Horn of Africa is the northeast part of the African continent facing the Red Sea in the east, the Indian Ocean in the southeast and the Nile Basin in the west. The Horn of Africa is one of the most geostrategic regions in the world. The coastline in the Red Sea positions the region along an important maritime trade artery connecting Europe and Asia. This location gives the region access to emerging markets with attractive low labor costs. The region is the most politically dynamic region in Africa. Besides one of the most important shipping lanes in the world, it is a natural playground for players inside and outside of Africa. China's current relationship with the Horn of Africa, one of these players, is driven by the idea of strengthening Beijing's position as a rising world power and seizing new economic and political spheres of influence. The Horn of Africa is one of the main areas where the four-stranded Sino-African approach based on economic, ideological, political, and security interests emerged. With this study we have done, China's policies towards the Horn of Africa countries will be examined.