Logo tasarımlarında renklerin insanlar üzerindeki etkisi
Effects of colour in logo design and effect on human
- Tez No: 501201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde logo tasarımlarında renklerin insanlar üzerinde etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Öncelikle logo tasarımının kültürel etkisi, tasarımcıların destek aldığı aşamalar, etkili tasarım oluşumu ve evreleri gibi bir çok sorunun yanıtı aranmaya çalışılmıştır. Toplum üzerinde olumlu etki bırakabilmek için güncel örneklerle açıklamalar zenginleştirilmiştir. Konunun devamında ise renk ve renklerin olgusu, fizyolojik ve psikolojik etkileri anlatıldıktan sonra günümüzde kullanılan logolardaki renklerin kültürel yansıması anlatılmaya çalışılmıştır. Son olarak logo tasarım uygulamasında; aşamalar, renk seçimi, toplum üzerinde yaratacağı etki dikkate alınarak tasarım hazırlanmıştır. Başarılı bir tasarımın; logo, renk ve insanlar arasında doğru bir bağın kurulmasıyla ortaya çıktığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is aimed to determine the effects of colours, which are used in logo designs, on people. It is aimed to find out answers for a lot of questions such as cultural effects of logo design, stages that designers took support, effective design formation and its phases. The explanations are enriched with current examples so as to leave positive impression on society. Following the topic, it is aimed to explain cultural reflection of colors that are used in today's logos after expressing color and color phenomenon, psychological and psychological effects. Finally in logo design practice; the design is prepared by considering the stages, color picker and possible effects on society. It is reached the end of; a successful design comes to exist by establishing a correct bond among color, logo and people.