Eğirdir Gölü beslenme havzası ve gölün geleceği
Egirdir Lake nutrition basin and future of the lake
  1. Tez No: 501214
  2. Yazar: SERCAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT YALÇIN KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı 1.519 m3 civarındadır. Türkiye göller ve nehirlerinden oluşan tatlı su kaynaklarına sahip olmasına rağmen, su azlığı yaşayan bir ülke konumundadır. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ise yakın gelecekte su sorunları yaşamaya aday bir ülke olacaktır. Ülkemiz küresel ısınmanın etkileri açısından risk grubu ülkeleri arasında yer almaktadır. Eğirdir Gölü beslenme havzası göller bölgesinde yer alır ve Beyşehir Gölü'nden sonra Türkiye'nin ikinci büyük tatlı su gölü, dördüncü büyük gölüdür. Eğirdir Gölü kuzey- güney doğrultusunda uzanan tektonik bir göldür. Gerekli önlemleri almak havzanın sürdürülebilir bir şekilde korunmasını sağlamak amacıyla temel araştırmaları kapsayan bu çalışma göl havzasının hidrolojik incelenmesi, coğrafi bilgi sistemlerinden de yararlanılarak günümüzdeki güncel durumu belirlenmiştir. Çalışma içerisinde Eğirdir Gölü'nde 53.496 hm3/yıllık bir fark olduğu belirlenmiştir. Küresel ısınma ve sıcaklık farklarının sürekli bir artış göstermesi, nüfus artışına bağlı gölden içme suyu çekilmesi, kaçak tarımsal sulamalar için gerekli önlemler alınmadığı taktide Eğirdir Gölü de diğer kuruyan göllerin akıbetini yaşayacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, available water supply per person is around 1.519 m3. Although Turkey is a country which has fresh water supplies such as lakes and rivers, there is a water shortage. If necessary precautions are not taken, water shortage problem will be one of the main problems. Turkey is also a county effected by global warming. Eğirdir Lake, a tectonic lake in the direction of North-South, is placed among catchment basin and it is second biggest lake which contains a fresh water as well as it is the fourth biggest lake in Turkey. This study focuses on hydrologic analysis of catchment basin in an optimum way for sustainability with the help of geographical information systems. This study also contains research work of precautions to be taken on sustainability of catchment basins. This study revealed a difference of 53.496 hm3 per year of Eğirdir Lake. This difference can be explained by global warming, increase among head differences, drawing water from the lake as opposed to increase of population and illegal usage of agricultural irrigation. If necessary precautions are not taken shortly, Eğirdir Lake will be a candidate of being another dry up lake.