İntravitreal anti-vegf ve deksametazon enjeksiyonlarının ön segment parametreleri üzerine etkileri
Effects of intravitreal anti-vegf and dexamethasone injections on anterior segment parameters
- Tez No: 501250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HÜSEYİN ÇAĞATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Tek doz intravitreal anti-VEGF (bevacizumab, ranibizumab) ve deksametazon enjeksiyonlarının; merkezi kornea kalınlığı (MKK), simüle keratometri (SİMK1-2), ön kamara derinliği (ÖKD), iridokorneal açı (İKA) ve göz içi basıncı (GİB) ölçümleri üzerine etkilerini araştırma amacıyla çalışmamız planlandı. MATERYAL ve METOD: Diyabetes mellitus veya retina ven tıkanıklığı veya retinitis pigmentosa nedeniyle oluşan makula ödemi ile yaş tip YBMD'ye sekonder KNVM ve PED'i bulunan hastalardan 45 yaş üzerinde, fakik olanlar çalışmaya dahil edildi. Glokomu ve kornea patolojisi olanlar ve göz ameliyatı geçirenler çalışmaya alınmadı. Bu hastalara 0.5 mg/0.1 mL ranibizumab veya 2.5 mg/0.1 mL bevacizumab veya 0,7 mg deksametazon intravitreal enjeksiyonu yapıldı. İntravitreal enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası 3., 15. ve 30. günlerde MKK, SİMK1-2, ÖKD ve İKA ölçümleri Sirius topografi cihazı ile ölçüldü. Göz içi basınç ölçümleri goldmann applanasyon tonometresi ile topografik ölçümlerin ardından alındı. Merkezi kornea kalınlığı, SİMK1-2, ÖKD, İKA ve GİB ölçümleri enjeksiyon öncesi ve sonrası elde edilen bulgular karşılaştırılarak istatistiki analizleri yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya 66 hastanın 78 gözü dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 60,73±9,60 yıl olup, 34'ü (%51,51) kadın, 32'si (%48,48) erkek idi. Otuz sekiz hastaya 0.5 mg/0.1 mL ranibizumab, 16 hastaya 2.5 mg/0.1 mL bevacizumab ve 12 hastaya 0,7 mg deksametazon enjekte edildi. İntravitreal anti-VEGF ve deksametazon enjeksiyonları öncesi ile 3., 15. günlerde ve 1. aydaki MKK (p=0,991), SİMK1-2 (p=0,394), ÖKD (p=0,998), İKA (p=0,968) ve GİB (p=0,460) ölçümleri istatistiksel olarak farklı değildi. Ortalama MKK (p=0,997), SİMK1-2 (p=0,954) , ÖKD (p=0,999), İKA (p=0,964) ve GİB (p=0,657) değerleri enjeksiyonlar öncesi ile enjeksiyonlar sonrası 3. ve 15. günlerde benzerdi. Enjeksiyon öncesi ve sonrası 1. ay MKK (p=1,000), SİMK1-2 (p=1,000), ÖKD (p=1,000), İKA (p=1,000) ve GİB (p=0,358) ölçümlerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı. SONUÇLAR: Çalışmamızda tek doz intravitreal anti-VEGF ve deksametazon enjeksiyonları MKK, SİMK1-2, ÖKD, İKA ve GİB'e kısa vadede anlamlı etkisi yoktur. Bununla beraber, bu enjeksiyonların söz konusu parametrelere etkisinin daha net ortaya konulması için tekrarlayan enjeksiyonlarla yapılan ve daha fazla hastanın dahil edildiği uzun takip süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Effects of intravitreal anti-VEGF and dexamethasone injections on anterior segment parameters Aim: To determine the effects of single-dose intravitreal anti-VEGF (bevacizumab,ranibizumab) and dexamethasone injections on central corneal thickness (CCT), simulated keratometry (SIMK1-2), anterior chamber depth (ACD), iridocorneal angle (ICA) and intraocular pressure (IOP) measurements. Material and Methods: Elder than 45 years-old phakic patients who has macular edema caused by diabetes mellitus or retinal vein occlusion or retinitis pigmentosa and has choroidal neovascularization or pigment epithelial detachment secondary to wet age-related macular degeneration were included the study. The patients who has glaucoma or corneal pathology or eye surgery were excluded. Intravitreal injection of 0,7 mg dexamethasone or 2.5 mg/0.1 mL bevacizumab or 0,5mg/0.1ml ranibizumab were performed. Central corneal thickness, SIMK1-2, ACD and ICA measurements were obtained by Sirius topography before and 3, 15 and 30 days after injections. Intraocular pressure measurements were taken after topographic measurements by goldmann applanation tonometry. Central corneal thickness, SIMK1-2, ACD, ICA and IOP measurements were taken before and after intravitreal anti-VEGF and dexamethasone injections and compared statistically. Results: Seventy eight eyes of 66 patients were included the study. Mean age was 60,73±9,60 years. Thirty four patients were female and 32 were male. The injections were performed as 0,7 mg dexamethasone for 12 patients, 2.5 mg/0.1 mL bevacizumab for 16 patients and 0,5mg/0.1ml ranibizumab for 38 patients. Central corneal thickness (p=0,991), SIMK1-2 (p = 0.394), ACD (p=0.998), ICA (p=0.968) and IOP (p=0.465) measurements before and 3, 15 and 30 days after were not statistically significant. Mean CCT (p=0,997), SIMK1-2 (p=0.954), ACD (p=0.999), ICA (p=0.964) and IOP (p=0.657) values were similar before and 3, 15 days after injections. Measurement differences between CCT (p=1,000), SIMK1-2 (p=1,000), ACD (p=1,000), ICA (p=1.000) and IOP (p=0.358) before and one month after injection were not significant satistically. Conclusion: Single-dose intravitreal anti-VEGF and dexamethasone injections have no significant effects on CCT, SIMK1-2, ACD, ICA and IOP in short-term follow up. However it is obvious that long-term studies with repeated injections that include more patients are needed to reveale the effects of these injections on parameters clearly.