Postpartum depresyon sıklığı ve etkileyen faktörler
The frequency of postpartum depression and related factors
- Tez No: 501251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERGÜLEN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı postpartum depresyon insidansını ve bu insidansı artırabilen risk faktörlerini, Kars'taki 16 aile sağlığı biriminde belirlemekti. Gereç- Yöntem: Kars merkezinde bulunan 4 aile sağlığı merkezinden (toplam 16 aile sağlığı birimi), 27.03.2015-24.12.2015 tarihleri arasında kendi aile hekimliği birimine başvuran, 0-12 aylık bebekleri olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 409 kadın çalışmaya dahil edildi. Araştırma için 2 anket kullanıldı; birinci anket, annelerin ve ailelerinin sosyodemografik, sosyoekonomik, biyodemografik özelliklerini, sağlık durumunu ve sağlık servisi kullanımını tespit etmek içindi; ikincisi ise Edinburgh Postpartum Depresyon Skalası idi. EPPDS için cut-off değeri 12 alındı. Bulgular: Bu çalışmada, PPD insidansının %24.9 olduğu bulunmuştur. Yapılan ikili analizlerde, kadının yaşı, eğitim düzeyi, ikamet yeri, evlenme şekli, babanın mesleği, kadının çalışma durumu, eve giren gelir düzeyi, yaşayan çocuk sayısı, doğum yapılan yer, kadında ruhsal hastalık öyküsü olması PPD açısından istatiksel olarak anlamlı bulunmuşken; logistic regresyon analizinde ise, kadının ikamet yeri, evlenme şekli, kadının işi, eve giren gelir düzeyi ve ruhsal hastalık öyküsü PPD için risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Sonuç: Belirlenen risk faktörleri hakkında, primer sağlık bakım sunucularının duyarlılığının artırılması, doğum sonrası bakım yönetim rehberinin aktif kullanımının sağlanması, sağlık bakım kullanıcılarının PPD hakkında sağlık okur yazarlığının artırılması, multisektöral yaklaşım için sektörler arası iş birliğinin sağlanması ve ili temsil edecek çalışmalar yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the incidence of postpartum depression and the risk factors that may play role in arising of it, at 16 village clinics in Kars. Material-Method: 409 women from 4 medical centre (total 16 village clinics) in central Kars were taken to the study, who aplied to their village clinics between the dates of 27.03.2015- 24.12.2015 and had 0-12 month-old babies, and accepted to participate in the study. 2 questionnaires was used for the resarch; the first questionnaire was to determine the mothers' and their families' sociodemografic, socioeconomic, biodemografic features, health status, and health service usage, and the second was Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPPDS). The cut-off point was taken 12 for EPPDS. Results: The incidence of PPD has been found to be 24.9% in this study. In binary analyses, maternal age, level of education, place of residence, form of marriage, father's job, mother's working status, home's income level, number of living children, delivery place, history of psychiatric disease in women are found statistically significant for PPD; in logistic regretion analysis, place of residence, form of marriage, mother's job, home's income level and history of psychiatric disease are determined as risk factors for PPD. Conclusion: It has been concluded to be essential that it must be increased the awareness of primary health care providers about determined risk factors, ensured the actively usage of postpartum care management guide, increased the health literacy about PPD of health care users, ensured the cooperation between sectors for multisectoral approach, and made studies to represent the city.