Retina ven tıkanıklığı hastalarında intravitreal anti-VEGF ve deksametazon implant tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of intravitreal anti-VEGF and deksamethaze implant therapy in patients with retina ven occlusion
- Tez No: 522842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖZÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Çalışmamızda retina ven tıkanıklığına bağlı maküla ödemi bulunan ve intravitreal anti-VEGF, deksametazon implant (DEX) veya her iki tedaviyi alarak takip edilen hastalarda enjeksiyonların terapötik sonuçlarını gerçek yaşam verileriyle değerlendirmek amaçlandı. Yöntem : Bu amaçla Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Retina Birimi'ne Ocak 2013-Ocak 2018 tarihleri arasında başvuran retina ven tıkanıklığı tanısı konulan ve en az 6 ay düzenli takiplere gelen 105 hastanın optik koherens tomografi görüntülemesi verileri ve retina poliklinik dosyası verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, santral maküler kalınlığında ve görme keskinliğinde düzelme gibi tadaviye yanıtları, katarakt gelişimleri ve göz içi basınç değerleri incelendi. Retina ven tıkanıklığı geçiren hastalar santral ve dal tıkanıklığı olarak ayrı ayrı değerlendirildi. Tedavi grupları intravitreal 0,5 mg ranibizumab, 2 mg aflibercept, 0,7 mg dexametazon implant yapılanlar ve kombine tedavi olarak en az bir defa intravitreal anti-VEGF (ranibizumab veya aflibercept) ve en az bir defa dexametazon implant yapılanlar olarak belirlendi. Bulgular : Çalışmaya dahil edilen 105 retina ven tıkanıklığı hastasının 57(%54,3)'si RVDT, 48(%45,7)'i RVKT olup tüm hastalarımızın yaş ortalaması 60,45±13,0 yıl idi. Ayrıca bu 105 hastanın 56(%53,3)'sı erkek 49(%46,7)'u kadın idi. Tedavi öncesinde tüm RVT hastalarının tedavi alt gruplarında yaş, cinsiyet, göz tutulumu ve retina ven tıkanıklığının tipi açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the therapeutic results of injections with real life data in patients who had macular edema due to retinal vein occlusion and who were made intravitreal anti-VEGF, dexamethasone implant (DEX) or both treatments and followed up. Material and methods: The data of optic coherans tomography and outpatient clinic notes of 105 patients who applied to retina department of Konya Education and Research Hospital between January 2013- January 2018, were diagnosed as retinal vein occlusion and followed up for at least 6 months were evaluated retrospectively. Demographic characteristics, response to treatment such as central macular thickness (CMT) and visual acuity improvement, cataract development and intraocular pressure values of patients are evaluated. Patients with retinal vein occlusion are evaluated separately as central and branch occlusion. The treatment groups are designated as intravitreal 0.5 mg ranibizumab, 2 mg aflibercept, 0.7 mg dexamethasone implant and combined treatment at least one intravitreal anti-VEGF (ranibizumab or aflibercept) and dexamethasone implant according to treatment which made. Results: Of the 105 retinal vein occlusion patients included in the study, 57 (54.3%) were BRVO, 48 (45.7%) were CRVO and the mean age of all patients was 60.45 ± 13.0 years. Of these 105 patients, 56 (53.3%) were male and 49 (46.7%) were female. Before treatment, there was no statistically significant difference between the age, gender, ocular involvement and type of retinal vein occlusion in the treatment subgroups of all RVO patients (p> 0.05). In our study, there was no statistically significant difference between the subgroups of the BRVO patients in terms of change in BCVA, change in CMT and the rate of change in CMT were observed at the first, third and sixth months of treatment (p> 0.05). In all subgroups, there was statistically significant difference at the first, third and sixth month in terms of the increase in BCVA and the decrease in CMT (p 0.05).