Konjenerasyon sistemlerinin incelenmesi ve Eskişehir organize sanayi bölgesinde uygulaması
Research in cogeneration systems and application in Eskişehir industrial zone
  1. Tez No: 168079
  2. Yazar: ALPER ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SONER ALANYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET: Enerji çağdaş yaşamın değişmez parçalarından biridir. Dünya ve Türkiye nüfusunun hızla arttığı şu günlerde çağdaşlığın ve sanayileşmenin bir sonucu olarak enerji ihtiyacı hızla artmaktadır. Bu artış sınırlı olan enerji kaynaklarının en verimli ve kaliteli şekilde kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Türkiye 'deki mevcut birincil enerji kaynakları düşünüldüğünde üretim ve tüketim arasında çok büyük farklar bulunmaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2000 yılı verilerine göre Türkiye birincil enerji kaynaklarının yaklaşık %67 'sini ithal etmektedir. İthalata dayalı enerji kaynaklarının bu kadar yüksek olmasından dolayı enerji kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması çok büyük bir önem arz etmektedir. Enerjiyi verimli bir şekilde kullanmak için hem ısı, hem elektrik enerjisi üretebilen kojenerasyon sistemleri enerji sektöründe giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin mevcut enerji durumu, kojenerasyon sistemlerinin tipleri ve hukuki altyapısı incelenmiş ve örnek bir kojenerasyon sistemi incelenerek verim hesapları yapılmıştır. Sonuç olarak kojenerasyon sistemleri ülkemizde özellikle son on yılda geniş bir kullanım alanı bulmasına rağmen yirmi yıla aşkın bir süredir dünya da başarıyla uygulanmaktadır. Bilinen en verimli enerji üretimidir. Sanayideki gelişmelerle sistem veriminin giderek artması, artan güç talebini kısa sürede karşılayabilmesi ve mevcut hukuki altyapının eksiklerinin giderilmesiyle kojenerasyon sistemleri ülkemizde daha da yaygınlaşacaktır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY: The Energy is the unchangable part of the modern life. In the days of which world's and Turkey's population quickly increase, energy requirement rapidly raise as a result of modernity and industrialization. The rise obligates the limited energy sources to be used in the most efficient and qualitative way. When it is considered asset primary energy soures in Turkey, there are big contradistinctions between production and comsumption. According to The Minister Of Energy and Natural Sources's 2000 datas, Turkeyimports approximately %67 of primary energy sources. As the energy sources relied on the import are so high, the usage of energy sources in the most efficiently way is very important. Because of using the energy in an efficiency way, cogeneration systems which produce both heat and electrical energy gradually become wide spread in the energy sector. In this study, turkey's asset energy status, types of cogeneration systems and substructure of law are examined and efficiency calculations is made by examining an example of cogeneration system. As a result of although the cogeneration systems which are especially found in wide usage area in last decade in our country, those are successfully used more than 20 years, it is known as the most efficient energy production. Cogeneration systems will also become widespread in our country, the system efficiency gradually increases by means of developments in industry, to meet increasing power demand in a short time and sorting out the lack of asset substructure of law.