Rekreatif faaliyetlere katılan 9-14 yaş grubunun benlik saygısı ve sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi
Examining self-esteem and socialization level of the students aged 9-14 participating in recreational activities
  1. Tez No: 501275
  2. Yazar: MUHSİN ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma; ortaokul öğrencilerinin benlik saygısı ve sosyalleşme düzeylerini incelemek ve ortaokul öğrencilerinin benlik saygısı ve sosyalleşme düzeylerinin cinsiyet, yaş, doğum yeri, öğrenim görülen sınıf, anne-baba eğitim düzeyi, aylık ortalama gelir, rekreatif faaliyetlere katılma durumu ve rekreatif faaliyetlere katılma sıklığı gibi değişkenler ile ilişkisini belirlemek amacıyla yürütülen bu araştırma genel tarama modelinin bir alt türü olan ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2016-2017 bahar dönemi Konya'da öğrenim gören 87.814 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; evren gurubundan tesadüfi yöntemle seçilmiş, 1204 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada belirlenen amaçlara ulaşabilmek için, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Arıcak (1999), tarafından geliştirilen Benlik Saygısı Ölçeğinden ve Şahan (2007) tarafından geliştirilen Sosyalleşme Boyutundan yararlanılmıştır. Verilerin analizinde ise; bağımsız grup t testi, frekans ve yüzde dağılımları, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc LSD veya Tamhane'nin T2 testleri ve Pearson çarpım moment korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasında p< 0.05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir. Araştırma bulgularında kız öğrencilerin benlik saygılarının erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu, öğrencilerin yaşları ilerledikçe kendilerine yetme düzeylerinde artış olduğu ve annebaba eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin benlik değeri, özgüven, başarma ve üretkenlik düzeylerinin de arttığı. Sonucuna ulaşılmıştır. Yine yüksek sosyo-ekonomik seviyeye sahip bireylerin daha yüksek benlik saygısı puanlarına sahip oldukları gözlenmiştir. Sosyalleşme ile ilgili olarak ise kız öğrencilerin sosyalleşme düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu, anne-baba eğitim ve gelir düzeyleri arttıkça öğrencilerin sosyalleşme düzeylerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Rekreatif faaliyetler için harcanan zamanın benlik saygısı ve sosyalleşme düzeylerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the secondary school students' selfesteem and level of socialization according to the variables such as gender, age, place of birth, education level, monthly average income, participation in recreational activities and frequency of participation in recreational activities in order to determine the relationship between the subscales of the general screening model and the relational screening model. The research population consists of 87,814 secondary school students in the spring semester 2016-2017. The sample consists of 1204 sudents randomly selected from the population. In order to achieve the research objectives, the researcher developed a personal information form. In the developing process of the study, the researcher benefited from Self-Esteem Scale (developed by Arıcak, 1999), Socialization Scale (developed by Şahan, 2007) in order to achieve the objectives of the research. In the analysis of the data; independent group t test, frequency and percentage distributions, one way analysis of variance (ANOVA), post hoc LSD or Tamhane's T2 tests and Pearson product moment correlation analysis were used.