Giresun üniversitesinde okuyan öğrencilerin boş zamanlarında yaptıkları rekreatif etkinliklere olan bakış açısının incelenmesi
Examining the effects of academic life of recreative activities students WHO are studying in Giresun University
  1. Tez No: 715672
  2. Yazar: SİNEM AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN HAMDİ BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada Giresun Üniversitesinde okuyan öğrencilerin boş zamanlarında yaptıkları rekreatif etkinliklere bakış açısının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya Giresun Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören öğrenciler arasından rastgele seçilen 18-28 yaş aralığında 12kadın (%33.3) ve 24 erkek (%66.7) olmak üzere toplam 36 gönüllüden oluşmaktadır. Bulgular:Çalışmaya katılan sporcuların 18'i (%54.55) İl merkezlerinde yaşarken, 14'ü (%42.42) ilçelerde ve 1'i (%3.03) köyde yaşamaktadır. Çalışmaya katılanların büyük bir çoğunluğu rekreatif faaliyetlerde (n:15- %42) futbol oynamayı tercih etmiş, bunu 6 kişi ( % 16) ile voleybol, takip etmiştir. Boş zaman aktivitelerinde spor yapmayı tercih ettiğini beyan eden katılımcılardan 19 kişi (%53), bu eylemi gerçekleştirirken ve sonrasında kendilerini mutlu, 12 kişi de (%33) enerjik hissettiklerini söylemişlerdir. Çalışmaya katılanlardan 31 kişi (%86) rekreaktif etkinlikler hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarını belirtirken, 5 kişi (%14) ise tam olarak bilgi sahibi olmadıklarını belirtmiştir. Çalışmaya katılanlardan 16 kişi (%44), boş zaman aktivitelerinde spor yapmayı tercih etme nedenlerini sağlıklı olabilmek için yaptığını beyan ederken, 9 kişi (%25) mutlu olmak için diye beyanda bulunmuştur. Rekreatif faaliyetler içerisinde sportif aktivitelere önem veren katılımcılardan 12 kişi (%33), gündelik hayatın getirdiği durumlar karşısında neşeli olduğunu, 11 kişi (%31) hareketli bir yapıya sahip olduğunu, 9 kişi (%25) sakin kalabildiğini, ifade etmişlerdir. Rekreatif faaliyetler içerisinde sportif aktivitelere önem veren katılımcılardan 24 kişi (%67) bu tür aktivitelerin faydası olduğu kanaati hakim iken 8 kişi (%22) faydanın kısmen olduğu belirtmiştir. Rekreatif faaliyetler içerisinde sportif aktivitelere önem veren katılımcılardan 27 kişi (%75) bu tür faaliyetlerin aileleri ile olan ilişkilerinin olumlu olduğunu beyan etmişlerdir. Rekreatif faaliyetler içerisinde sportif aktivitelere önem veren katılımcılardan 11 kişi (%31) sportif aktiviteler“yaşam kaynağı”olarak görürken, 8 kişi (%22)“olmazsa olmaz”, 8 kişi (%22)“ yaşam tarzı”olarak nitelendirmiştir. Sonuç: Rekreatif yaşamda katılımcıların büyük bir kısmı spor aktivitelerinin kullanılmasının gündelik yaşamda kendilerini olumlu etkilediği kanaati hakimdir.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, students studying at Giresun University are intended to examine the viewpoint of recreative activities in their free time. Material and Method:The study consists of a total of 36 volunteers, who between 18-28 years old 12 women (33.3%) and 24 male (66.7%), which were randomly selected from the students of Giresun University Faculty of Sport Sciences. Finding:While 18 (54.55%) of the study participated in the study are living in the city centre ,14 people (42.42%) are living in the districts and 1 (3.03%) person lives in the village. The majority of the participants who participated in the study preferred to play football in recreative activities (15 kişi 42%), followed by 6 people (16%) volleyball . 19 people (53%) of the participants who declared that they prefer sports in leisure activities (53%), while performing these actions, and after they were happy, 12 people (33%) were felt energetic. 31 people (86%) from the participants of the study indicating that they have sufficient information on recreative events, 5 people (14%) stated that they have not fully informed. While 16 people (44%) declared to be healthy in order in leisure activities in leisure activities, 9 people (25%) were declared to be happy. 12 people (33%) of the participants who care for sporting activities in recreative activities (33% were cheerful in the face of the cases that the casual life has a moving structure, 9 people (25%) could remain calm, and said. 24 people (67%) of the participants who are important to sports activities within recreative activities, and 8 people (22%) were partially due to the benefit of such activities. 27 people (75%) of the participants who are important to sportive activities have been positive relationship with their family. In recreative activities, 11 people (31%) from the participants that are important to sports activities described as the“life source”, 8 people (22%) described as“the indispensable”and 8 people (22%) described as“lifestyle”. As a result: A large part of the participants in recreative life dominates the use of sport activities positively affects themselves in daily life.