Engelli bireylerde sportif rekreasyon alanlarının engellilere uygunluk düzeyleri ve rekreatif faaliyetlere ilişkin tutumları
Sport recreation in disabled individuals the level of suitability of areas for disabled people and their attitudes towards recreational activities
- Tez No: 802137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmaya katılan doğuştan ve sonradan bedensel ve görme engeli olan 164 bireyin; engelli bireylerde sportif rekreasyon alanlarının engellilere uygunluk düzeyleri ve rekreatif faaliyetlere ilişkin tutumlarının incelenmesi amaçlamıştır. Bedensel ve görme engelli bireylerin boş zamanlarına yönelik tutumlarını belirlemek için Boş Zaman Tutum Ölçegi (BZTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi JASP (A Fresh Way to Do Statistics) 0.9.2.0 versiyon programı ile analiz edilmiştir. MANN-WHİTNEY U ve ikiden fazla gruplarda tek yönlü varyans analizi-ANOVA testileri yapılmıştır. Boş zaman tutum ölçeği ile bireylerin engelli olma durumlarının ortalamalarına bakıldığında, sonradan engelli bireylerin doğuştan engelli bireylere göre boş zamanlarına ilişkin tutumlarının daha farklı olduğu sonucu elde edilmiştir. Engelli bireylerin spor yapma durumuna ilişkin verdikleri cevaplara göre boş zaman tutum ölçeği ile spor yapma durumu değişkeninde istatistiki açıdan anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Boş zaman tutum ölçeği ile engelli bireylerin spor yapma durumlarının ortalamalarına bakıldığında, spor yapan engelli bireylerin spor yapmayan engelli bireylere göre boş zamanlarına ilişkin tutumlarına daha farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Boş zaman tutum ölçeği toplam puanı ile katılımcıların eğitim düzeylerinin grupları arasında istatistiksel anlamda farklılaşma olduğu görülmüştür. Araştırma neticesinde rekreatif aktivite ve spor yapan engelli bireylerin yapmayanlara göre boş zamanın önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the level of suitability of sportive recreation areas for disabled people and attitudes towards recreational activities of 164 individuals with congenital and acquired physical and visual disabilities. The Leisure Time Attitude Scale (LASAS) was used to determine the attitudes of physically and visually disabled individuals towards leisure time. Data were analyzed with JASP (A Fresh Way to Do Statistics) 0.9.2.0 version program. Mann-Whitney U and one-way analysis of variance-ANOVA tests were performed in more than two groups. When the averages of the leisure time attitude scale and the disability status of the individuals were examined, it was concluded that the attitudes of individuals with disabilities towards leisure time were different from those of individuals with congenital disabilities. According to the answers given by the disabled individuals regarding the status of doing sports, it was determined that there was a statistically significant difference in the leisure time attitude scale and the status of doing sports. Looking at the averages of the leisure time attitude scale and the status of doing sports of the disabled individuals, it was concluded that the disabled individuals who do sports have different attitudes towards their leisure time than the disabled individuals who do not do sports. It was seen that there was a statistical difference between the total score of the leisure time attitude scale and the educational level groups of the participants. As a result of the research, it was concluded that leisure time is more important for disabled people who do recreational activities and sports than those who do not.