Farelerde visceral larva migrans'a (Toxocara canis) albendazol ve Nigella sativa'nın bir arada etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of albendazol and Nigella sativa combination in visceral larvae migrans (Toxocara canis) in mice
- Tez No: 501291
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Visceral Larva Migrans (VLM), son konağı insan olmayan nematod larvalarının, insanlarda neden olduğu bir sendromdur. Toxocara canis'den ileri gelen VLM olguları, dünya genelinde %1,3 - 86,1 yaygınlığa sahiptir. Bu denli yaygın görülen enfeksiyona karşı günümüzde halen geçerli ve tam etkili bir tedavi prosedürü geliştirilememiştir. Bu çalışmada insanlarda VLM tedavisine yönelik olarak albendazol ve Nigella sativa yağının bir arada uygulanmasının etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 5 farklı deney grubu (negatif kontrol grubu, pozitif kontrol grubu, albendazol grubu, N. sativa yağı grubu, kombinasyon grubu) oluşturulmuş ve 125 adet 6-8 haftalık erkek Swiss albino ırkı fareler kullanılmıştır. Negatif kontrol grubu fareleri hariç tüm fareler 750 adet enfektif dönem larva taşıyan T. canis yumurtası ile enfekte edilmiştir. Tedavi grubu farelerine (albendazol grubu, N. sativa yağı grubu, kombinasyon grubu) enfeksiyon sonrası 1.-5. günlerde 100 mg/kg albendazol ve 0,15 ml N. sativa yağı ayrı ve kombine halde oral yolla uygulanmıştır. Tedavinin etkinliği parazitolojik, patolojik ve hematolojik açıdan enfeksiyon sonrası 7., 14., 28., 45. ve 60. günlerde yapılan nekropsilerle araştırılmıştır. Her bir nekropsi gününden elde edilen sonuçlar pozitif kontrol grubu sonuçları ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bulgular parazitolojik açıdan değerlendirildiğinde; en yüksek tedavi etkinliği kombinasyon grubundan elde edilmiştir. Çalışma genelinde tespit edilen tedavi etki düzeyi kombinasyon grubunda % 72,46, albendazol grubunda % 48,81, N. sativa yağı grubunda ise % 36,25 olarak saptanmıştır. Parazitolojik bulgular nekropsi günlerine göre değerlendirildiğinde; en yüksek etki (göç geçiren larva sayısındaki azalma) enfeksiyon sonrası 7. günde tespit edilmiş, bu oranlar kombinasyon grubu, albendazol ve N. sativa yağı grubunda sırasıyla % 85,55; % 83,07 ve % 71,27 olarak hesaplanmıştır. Bulgular patolojik olarak değerlendirildiğinde; enfeksiyon kaynaklı en şiddetli patolojik değişikliklerin albendazol grubunda geliştiği, N. sativa yağı ve kombinasyon grubunda ise oluşan yangısal reaksiyonların ve patolojik değişikliklerin N. sativa yağının anti-inflamatuar etkisi sayesinde daha hafif seyrettiği gözlemlenmiştir. Kan bulguları genel olarak patoloji bulguları ile uyumlu olarak gelişmiş ancak, çalışma süresince pozitif kontrol grubu dahil hiçbir deney grubunda oluşması beklenen eozinofili tablosu tespit edilememiştir. Çalışmada enfeksiyon süresince perifer kandaki toplam lökosit miktarında gözlenen değişikliklerde, patoloji bulguları da göz önünde bulundurulduğunda N. sativa yağının immunomodülatör etkisinin de gözlendiğinden söz etmek mümkündür. Çalışmadan elde edilen verilere göre göç eden toplam larva sayısındaki azalımda; N. sativa yağının anti-inflamatuar ve immunomodülatör etkisi ile doku savunmasını arttırıp bağışıklığı düzenleyerek albendazolün sınırlı olan larvasidal etkisini güçlendirdiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Visceral Larva Migrans (VLM) is a syndrome, caused by nematode larvae which its final host is non-human. Visceral Larvae Migrans cases originated from T. canis, have a worldwide prevalence of 1.3 - 86.1%. Nowadays unfortunately, a current and fully effective treatment procedure has not yet been developed against such a common infection. In this study, the effect of the combination of albendazole and Nigella sativa oil for the treatment of VLM in humans was investigated. Five different experimental groups (negative control group, positive control group, albendazole group, N. sativa oil group, combination group) were formed in the study and totally 125 Swiss albino, were 6-8 week old and male, were used. All mice except the negative control group were infected with 750 T. canis eggs including infective larvae. One hundred mg/kg (100 mg/kg) albendazole and 0.15 ml N. sativa oil were applied separately and together by orally to the treatment group mice (albendazole group, N. sativa oil group, combination group). The efficacy of the treatment was investigated parasitologically, pathologically and hematologically via necropsy performed on days post-infection 7., 14., 28., 45. and 60. The results obtained from each day of necropsy were compared with the results of the positive control group. When the findings are evaluated parasitologically; the highest treatment efficacy was obtained from the combination group. The overall treatment efficacy level was 72.46% in the combination group, 48.81% in the albendazole group and 36.25% in the N. sativa oil group. When parasitological findings are evaluated according to necropsy days; the highest effect (reduction in the number of migrating larvae) was detected on the 7th day after infection, which was 85.55% in the combination group, 83.07% in albendazole group and 71.27% in N. sativa oil group respectively. When the findings are pathologically evaluated; it was observed that the most severe pathological changes caused by infection were developed in the albendazole group, the inflammatory reactions and pathological changes in the combination and N. sativa oil group were milder due to the anti-inflammatory effect of N. sativa oil. Blood findings generally improved in agreement with pathology findings, but no eosinophilia table was expected to occur in any group of test subjects, including the positive control group, during the study. When the pathological findings are taken into account in the changes in the total amount of leukocytes in the peripheral blood during the infection, it is possible to mention that the immunomodulator effect of N. sativa oil is also observed in this study. The decrease in the total number of migrating larvae according to the data obtained from research; N. sativa oil has been thought to enhance the larvacidal effect of albendazole, which is enhanced by anti-inflammatory and immunomodulatory effects and by increasing tissue defense and immunity.