Nigella sativa ekstresi ile quinacrine in toxocara canis larva migransı üzerindeki etkileri
The effect of nigella sativa extract and quinacrine on visceral larva migrans in mice with toxocara canis
  1. Tez No: 197728
  2. Yazar: GÜLTEN ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DAVUT MUSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biology, Parasitology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
FARELERDE NİGELLA SATİVA EKSTRESİ İLE QUİNACRİNE' İN TOXOCARA CANİS LARVAMİGRANSI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİGülten ŞENOCAKÖZETToksokaryaz Ascaridae familyasına ait, köpeklerde bağırsak paraziti olan Toxocaracanis' in enfeksiyonudur. Koyun, sığır gibi memelilerde, tavuklarda ve yanlışlıkla insanlarda(özellikle çocuklarda) visceral larva migrans' a neden olurlar. VLM insandaki karaciğer,akciğerler, beyin ve karkas gibi yumuşak dokuları enfekte eder. Bu çalışmanın amacıtoksokaryazın tedavisinde Nigella sativa ve quinacrine' in etkisini araştırmaktır. Bu çalışmadaToxocara canis dişileri, Şanlıurfa köpek barınağındaki yavru köpeklerden elde edildi. Hamiledişi parazitlerin uteruslarından yumurtalar toplanarak, % 0.5' lik formaldehit içinde bekletildive larvalar gelişinceye kadar 30˚C' de inkübatörde 3 hafta inkübe edildi. Embriyoluyumurtalar normal yıkama solusyonunda yıkandı ve formalinin uzaklaştırılması için 3 dk.3000 rpm' de santrifüj edildi. 500 embriyolu yumurta 1 ml. normal yıkama solusyonundahazırlandı ve her fareye kör iğne ile ağız yoluyla verildi. 80 fare her grupta 10 fare içeren 8eşit gruba ayrıldı.Grup I: Normal farelerden oluşan kontrol gruptur.Grup II: T. canis ile enfekte edilmiş kontrol gruptur.Grup III: 100 mgr. Quinacrine verilen profilaktik gruptur.Grup IV: 100 mgr. N.sativa verilen profilaktik gruptur.Grup V: 200 mgr. N.sativa verilen profilaktik gruptur.Grup VI: 100 mgr. Quinacrine verilen tedavi gruptur.Grup VII: 100 mgr. N.sativa verilen tedavi gruptur.Grup VIII: 200 mgr.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF NİGELLA SATİVA EXTRACT AND QUİNACRİNE ON VİSCERAL LARVAMİGRANS İN MİCE WİTH TOXOCARA CANİSGülten ŞENOCAKSUMMARYToxocariasis is an infection of Toxocara canis belong to Ascaridae family an intestinalparasite in dogs and cause visceral larvae migrans in mammals as sheep, cattle, chicks andaccidantely in human especially in childhood. VLM infect soft tissues in human as liver,lungs, brain and caracas. The aim of this study to investigate two drugs Nigella sativa andquinacrine in order to treatment toxocariasis. In this study T. canis female obtained frompuppies in Şanlıurfa dog house. Eggs were collected from uterus of pregnant worms,suspended in 0.5% formaldehyde and nicubated for three weeks in incubator at 30˚C to letthe larva developing. Embryonated eggs washed in normal saline in centrifuge at 3000 rpmfor 3 minutes in order to remove formalin. 500 embryonated eggs were prepared in 1 ml.normal saline and administed orally with blunt needle for each mouse. 80 animals weredivided into 8 equal group each contain 10 mice.Group I: Normal mice not received T. canis or drug control not treated group.Group II: Received T. canis control group.Group III: Treated with quinacrine 100 mg/kg for one week then received T. canis.Group IV: Treated with N. sativa 100 mg/kg for one week then received T. canis.Group V: Treated with N. sativa 200 mg/kg for one week then received T. canis.Group VI: Received T. canis then treated with quinacrine.Group VII: Received T. canis then treated with N. sativa 100 mg/kg.Group VIII: Received T. canis then treated with N. sativa 200 mg/kg.The data obtained that profilactic group of quinacrine and N. sativa 200 mg/kgbodyweight found the effect treatment.