Sistemik inflamatorik yanıt sendromu ve sepsis gelişen parvovirus enfeksiyonlu yavru köpeklerde TNF-Alfa ve HMGB-1 düzeylerinin prognostik önemi
Prognostic significance of TNF-Alfa and HMGB-1 degree in puppies with parvovirus infection accompanying systemic inflammatory response syndrome and sepsis
  1. Tez No: 501290
  2. Yazar: ŞULE DÜZLÜ ARUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kanin Parvovirus (CPV) yavru köpekleri etkileyen şiddetli hemorajik enteritis ve ölüme neden olan viral bir hastalıktır. CPV enfeksiyonu bulunan köpeklerde sepsis mortaliteyi yükseltmektedir. Yapılan bu çalışmada amaç; sistemik inflamatorik yanıt sendromu 'Systemic Inflammatory Response Syndrome (SIRS) ve sepsis gelişen hastalarda yangı mediyatörlerinin ne zaman ve ne oranda salındığını saptayarak prognostik duruma etkisinin belirlenmesidir. Çalışma Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Çalışmaya çeşitli ırk ve cinsiyette, 4- 16 haftalık yaşta 35 hasta yavru köpek (Grup A) ve 15 sağlıklı yavru köpek (Grup B) dahil edilmiştir. Semptomatik tedavi süresince hasta yavru köpeklerin 19'unun iyileştiği, 16'sının ise öldüğü belirlendi. Grup A'da ki hayvanlarda 0., 3., 6., 12., 24., 36. ve 48. saatlerde alınan kan örnek analizlerinde kanin Tümör nekroz faktör alfa (TNF-alfa) ve kanin High mobility group B1 (HMGB-1) ve SIRS kriterleri (beden ısısı (ºC), nabız ve solunum frekansları (dk), band nötrofil sayımı (%) ve total hemogram değerleri) tedavi süresince hergün kontrol edildi. Grup A'da ki köpeklerde yapılan sekans analizinde sadece tek bir köpekte bakteriyolojik üreme gözlendi. Hasta sahibinden alınan bilgilere göre herhangi bir şikayeti bulunmayan ve aşı için kliniğe getirilen Grup B'de ki köpeklerden bir kez olmak üzere kan alınarak total hemogram değerleri, kanin TNF-alfa ve kanin HMGB-1 değerleri değerlendirildi. Grup B'deki hayvanların muayeneye getirildikleri gün band nötrofil (%) sayıları, beden ısıları (°C), nabız ve solunum frekansları (frekans/dakika) ile parazitolojik ve diğer fiziksel muayeneleri (kapiller dolum zamanı, mukozaların kontrolü gibi) yapıldı. Alınan örneklerde kanin TNF-alfa ve kanin HMGB-1 Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) araştırma test kitleri ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Grup A'da ki köpeklerde, Grup B'de ki köpeklere göre daha yüksek oranda kanin TNF-alfa ve kanin HMGB-1 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Canine Parvovirus (CPV) is a viral disease that causes severe haemorrhagic enteritis and death in puppies. Sepsis increases the mortality rate in dogs with CPV infection. The aim of this project is to analyze the prognostic effects by analyzing the frequency and serum levels of inflammatory mediators in patients with Systemic Inflammatory Response Syndrome (SIRS) and sepsis. This project was carried out in Ankara University of Veterinary Faculty Department.of Internal Medicine. This Project includes 35 CPV infected (Group A) and 15 healthy puppies (Group B) in a variety of breed and gender between the age of 4-16 weeks. During the treatment, 19 of the puppies were cured and 16 of them were dead. The blood samples for Tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha) and High mobility group B1 (HMGB-1) protein inflammatory mediators were collected at 0., 3., 6., 12., 24., 36. And 48. Hours in Group A. During the treatment in Group A SIRS criteria (body temperature (ºC), pulse and respiratory frequencies (min), band neutrophil count (%) and total hemogram values) were checked every day. Sequence analysis of the dogs in Group A were showed bacteriological breeding in one dog. Total blood counts, canine TNF-alpha and canine HMGB-1 values were evaluated by taking blood once from the dogs in Group B who had no complaints according to the information received from the owner and were brought to the clinic for vaccination. Band neutrophil counts, body temperatures (° C), pulse and respiratory frequencies (frequency/ minute) and parasitological and other physical examinations (capillary filling time, mucous membranes) were performed in Group B. The blood samples were analyzed with canine TNF-alpha and canine HMGB-1 Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) test kits. As a result, canine TNF-alpha and canine HMGB-1 were detected in dogs in Group A, higher than dogs in Group B.