Diz artroplastisi sırasında oluşan turnike iskemisinde e vitamininin klinik önemi
The clinical importance of vitamin e for tourniquet ischemia during total knee arthroplasty
- Tez No: 501306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN MARALCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Çalışma total diz artroplastisi sırasında turnikeye bağlı oluşan iskemi ve reperfüzyon hasarlarını önlemede intramuskuler E vitamini uygulamasının etkisi olup olmadığını göstermek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya operasyon sırasında turnike kullanılan elektif diz artroplastisi yapılacak 51 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrıldı.I/R+E grubuna E vitamini verildi. I/R grubuna E vitamini verilmedi. Demografik verileri, operasyon ve turnike süreleri kaydedildi. Hastalardan anestezi indüksiyonu öncesi(T0), turnike açılmadan 1 dakika önce(T1), turnike açıldıktan 20 dakika sonra(T2) olmak üzere 3 kez EDTA'lı tüplere venöz kan örnekleri alındı. Alınan bu kan örneklerde lipid peroksidasyonunun bir ürünü olan malondealdehidi, antioksidan bir madde olan glutatyonu, prooksidan bir enzim olan ksantin oksidaz ve nitrik oksit gibi parametreler incelendi. Bulgular: I/R+E grubu ile I/R grubu kıyaslandığında turnike öncesi (T0), turnike indirilmeden 1 dakika önce(T1) alınan ve turnike indirildikten 20 dakika(T2) sonra alınan kanlardaki XOD, GSH değerleri açısından fark bulunmuştur. I/R+E grubunda GSH ve XOD değerlerinin her üç zaman diliminde artmış olduğu görüldü. Diğer parametrelerde anlamlı fark saptanmadı. Sonuçlar: Yaptığımız bu çalışmada E vitaminin GSH düzeylerinin artırdığı ve antioksidan etkinliğin arttığını gösterdik. Turnikenin komplikasyonları E vitamini kullanılarak azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was perfomed to investigate whether the intramuscular injection of vitamin E is efffective or not in tourniquet-induced ischemia and reperfusion injury during total knee arthroplasty Methods: 51 patients undergoing elective total knee replacement surgery with tourniquet were studied. Patients divided into two groups. Vitamin E was administered to group I/R+E. Demographic data, operation and tourniquet time was recorded. Blood samples were taken three times in EDTA tubes which include before induction of anesthesia (T0), 1 minute before tourniquet deflation (T1) and 20 minutes after tourniquet deflation(T2). We analyzed malondealdehid which was a product of the lipid peroxidation, the glutathione which was an antioxidant substance, nitric oxide and xanthine oxidase in these blood samples. Results: We found statistical differences between I/R group and I/R+E group on XOD and GSH levels before induction of anesthesia (T0), 1 minute before tourniquet deflation (T1) and 20 minutes after tourniquet deflation(T2). XOD and GSH levels were significantly higher in I/R+E group at all of the time periods. There were no significant differences in other parameters. Conclusion: In this study we showed that vitamin E increased levels of GSH and increased antioxidant activity. We can minimize complications of tourniquet by using vitamin E.