Florozisli koyunlarda oksidatif dna hasarı
Oxidative dna damage in sheep with flurosis
  1. Tez No: 501315
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Öner A. Florozisli koyunlarda oksidatif DNA hasarı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2014. Bu çalışmada, endemik florozis görülen bölgede yetiştirilen ve florozis teşhisi konulan koyunlardan alınan kan örneklerinde, oksidatif DNA hasarının belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla Ağrı İli Doğubeyazıt İlçesi'ne bağlı köylerde dişlerinde ve vücudunda klinik olarak florozis hikâyesi gösteren 2 ve 2 yaş üstü koyunlar tespit edildi. Toplamda 30 adet koyun olmak üzere 20 koyun florozisli grup ve 10 koyun ise kontrol grubu olarak kullanıldı. Kontrol grubu sağlıklı hayvanlardan seçildi. Koyunların idrarlarında flor miktarı ölçüldü. İdrar flor miktarları 2,5 ppm değerinin üzerinde olan koyunlar florozisli grup olarak kullanıldı. Serumda oksidatif DNA hasar belirteci 8-OHdG, ELİSA da ölçüldü. Florozisli koyunlarda DNA hasarı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Oner A, Oxidative DNA Damage in sheep with flurosis, Yüzüncü Yıl University, Health Science Institute, Department of Biochemistry, MSci. Thesis, Van 2014. In this study it was aimed to determined of DNA damage in blood simple of sheep, diagnosed with fluorosis and which were grown in the area where endemic fluorosis is commonly seen. For this purpose, in the village of Dogubeyazit district in Agri Province, clinical fluorosis story showing the body and dental, 2 and over 2 years of age sheep were identified. To be put in total 30 sheep 20 sheep with fluorosis group and 10 sheep were used as a control group. The control group was selected from healthy animals. The amount of fluoride in the urine of sheep were measured. Fluorine amount of urine, which is above the 2,5 ppm sheep were used as set fluorosis. Serum oxidative DNA damage marker 8-OHdG, ELISA was also measured. DNA damage was significantly higher in sheep fluorosis.