Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında görülen depresyonun mikrovasküler komplikasyonlarla ilişkisi
The relationship between depression and microvasculer complications in type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 501317
  2. Yazar: GÖRKEM SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) tüm dünyada sıklığı artan, komplikasyonlarla seyredebilen, morbidite ve mortaliteye sebep olan bir hastalıktır. Tip 2 DM'de depresyon sıklığı artmıştır. DM ve depresyon birlikte saptandığında hastalığa uyum zorlaşmakta ve mortalite artmaktadır. Bu çalışmamızda diyabetik hastalarda depresyon varlığını ve depresyonun demografik veriler, glisemik kontrol ve komplikasyonlarla ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem ve Gereçler: Çalışmaya 2 yıl ve üzeri Tip 2 DM tanısı olan 86 hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri, anamnez ve muayene bilgileri, ek hastalıkları, aldıkları tedaviler, glisemik kontrol ve laboratuvar parametreleri, mikrovasküler komplikasyonları kaydedildi. Beck depresyon envanteri (BDI) skorlarına göre 3 gruba ve HbA1c değerlerine göre 2 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Type 2 Diabetes Mellitus (DM) is a disease, which can be presented with complications and causes morbidity and mortality with incidence increasing all over the world. Depression incidence is increased in Type 2 DM. When DM and depression are detected together, compliance to the disease is increased as well as mortality. Herein, we aimed to evaluate the presence of depression in diabetic patients and the relationship between depression and demographic data, glycemic control and complications. Materials and Method: 86 patients with a diagnosis of type 2 diabetes for 2 years and older are enrolled in the study. Demographic characteristics of the patients with their medical history, physical examination findings, comorbidities, received therapies, glycemic control and laboratory parameters, microvascular complications were recorded. They were divided into 3 groups according to their beck depression inventory (BDI) scores and 2 groups according to their HbA1c levels.