Tip 2 diyabet hastalarında anksiyete profili, anksiyetenin diyabet regülasyonu ve D vitamini ile ilişkisi
Anxiety profile in patients with type 2 diabetes, the relationship of anxiety with diabetes regulation and vitamin D
  1. Tez No: 820275
  2. Yazar: ERAY ERGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN GÜRLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: En yaygın metabolik bozukluklardan biri olan Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM), sık görülen kronik bir hastalık olup anksiyete birlikteliği oranı genel populasyona göre daha fazladır. Buna rağmen mevcut durum gözden kaçabilmekte ve tedavisi de atlanabilmektedir. Bu durum da hastanın diyabete yönelik tedavi sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, T2DM hastalarında anksiyete düzeylerinin görülmesi ve kan şekeri regülasyonu ile vitamin D düzeyinin anksiyete üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Materyal-metot: Çalışmamıza 18-65 yaş aralığında, 69 komorbiditesi olmayan Tip 2 Diabetes Mellitus hastası ve 70 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Tip 2 Diyabetes Mellitus dışında akut ya da kronik hastalığı olanlar, gebeler, son 6 ay içinde psikolojik travma öyküsü olanlar, son 6 ay içinde D vitamini ve geçmişinde psikojenik ilaç kullanım öyküsü bulunanlar çalışmaya dahil edilmedi. Araştırmada, veri toplama aracı olarak Sosyodmeografik Özellikle Formu, Klinik Veriler Formu ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği'nden oluşan anket formu kullanılmıştır. İstatiksel analizde tanımlayıcı istatistik, kikare testi, Fisher'in kesin ki-kare testi, Spearman ve Pearson korelasyon analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans analizi kullanılmıştır. Tip 2 DM tanısı ve kontrol grup arasında ilişkili bağımsız risk faktörleri ki-kare ve Whitney U testi ile belirlenerek Binary Lojistik Regresyon Analizi yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM), one of the most common metabolic disorders, is a common chronic disease and the rate of comorbidity of anxiety is higher than the general population. Despite this, the current situation can be overlooked and its treatment can be skipped. This situation may adversely affect the treatment process of the patient for diabetes. In this study, it was aimed to detect anxiety levels in T2DM patients and to evaluate the effect of blood glucose regulation and vitamin D level on anxiety. Material-method: In our study, 69 patients with Type 2 Diabetes Mellitus without comorbidity and 70 healthy controls were included in the age range of 18-65 years. Those with acute or chronic diseases other than Type 2 Diabetes Mellitus, pregnant women, those with a history of psychological trauma in the last 6 months, and those with a history of Vitamin D and psychogenic drug use in the last 6 months were not included in the study. In the research, a questionnaire consisting of Sociodemeographic Particular Form, Clinical Data Form and Depression Anxiety Stress Scale was used as data collection tool. Descriptive statistics, chi-square test, Fisher's exact chi-square test, Spearman and Pearson correlation analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis analysis of variance were used in statistical analysis. Binary Logistic Regression Analysis was performed by determining the independent risk factors between the diagnosis of Type 2 DM and the control group by chi-square and Whitney U test. Significance level was accepted as p0.05).