El osteoartriti olan kadınlarda el fonksiyonlarının radyolojik değerlendirme ile korelasyonu
Correlation of hand functions with radiologic evaluation in women with hand osteoarthritis
  1. Tez No: 501322
  2. Yazar: GÜLŞEN GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE MERİH SARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş ve Amaç:El OA ağrı, kavrama gücü ve ince el becerilerinde azalma sonucu fiziksel özürlülük ile günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılığa yol açar. Çalışmamızın amacı el OA'lı kadınlarda el fonksiyonları ile radyografik skorlama arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya el OA tanılı 45 kadın, 30 kontrol alındı. Olguların el radyografileri OARSI atlasına göre skorlandı. El kavrama, tutma güçleri Jamar dinamometresi ve pinçmetre ile ölçüldü. El becerisi ve koordinasyon Purdue Pegboard Testi (PPT) ve Minnesota Manipulasyon Hız testi (MMHT) ile değerlendirildi. El fonksiyonlarındaki yetersizlik DEİ (Duruöz El İndeksi), AUSCAN (Australian/Canadian Hand Osteoarthritis Index) indeksi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Hand OA as a result of pain, grasping power and decrease of fine hand skills causes physical disability and limitation of activities of daily living. The objective of our study is to evaluate the relationship between hand functions, radiographic scoring in women with hand OA. Material and Method: Postmenopausal 45 women with OA diagnosis and 30 controls were included to the study. Hand radiography of the cases was scored according to OARSI atlas. Grasping and holding strengths were measured with Jamar dynamometer, pinch meter. Fine hand skills and coordination were evaluated with Purdue Pegboard Test(PPT), Minnesota Manipulation Speed Test(MMST). Insufficiency of hand functions were evaluated with DHI (Duruöz Hand Index) ,AUSCAN (Australian/Canadian Hand Osteoarthritis Index) indexes.