Hydrogeological study of İzmir-Halkapınar-Buca and its surroundings
İzmir-Halkapınar-Buca ve çevresinin hidrojeolojisi
- Tez No: 50134
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
oz Çalışma alam yaklaşık olarak 100 km2 olup izmir ili içerisinde yer almaktadır. Çalışma alanında temeli seyl - kumtaşı ardaİanmalı Arapdere flişinden oluşmaktadır. Bu birimi tabandan tavana doğru Konglomera, çamurtaşı, killi kireçtaşı, kireçtaşı andezit ve alüvyondan oluşur. Neojcn yaşlı sedimentler, konglomera, çamurtaşı, marl ve gölsel kireçtaşlanndan meydana gelmiştir. Arapdere birimini uyumsuz olarak üstler. Andezit birimi tüm birimler uyumsuz bir şekilde kesmiştir. Kuvaterner yaşlı Alüviyon birimi çalışma alanın en geç birimi olup tüm birimleri uyumsuz olarak kaplar. Bu çalışmanın amacı, izmir Halkapınar - Buca Kaynaklan ve Kuyularının hidrojeolojik yapılarının ve özelliklerinin incelenmesini kapsar. Bu verilerden hidrometerolojik, hidrokimyasal ve hidrolojik analizler yapılmıştır. Ayrıca, bu yöredeki verilerden yararlanılarak beslenme ve boşalma arasındaki ilişkilerden kirlilik olasılığı ortaya konmuştur. Bu kaynaklar çalışma alanının ortasında, güney batı, kuzey doğu ve kuzey bölgesinde yer alır. Bunlardan özellikle halkapınar kaynaklan izmir'in su ihtiyacını karşılayan en önemli kaynaklardır. Bu kaynaklar Üst Kratese kireç taşlanndan beslenmektedir.Neojen yaşlı birimler ise buca kaynaklannı besler. Bugün evsel ve endüstriyel atık maddeler Halkapınar kaynaklan için aşın çekimden meydana gelen deniz girdisinden daha büyük tehlike oluşturmaktadır. Bu çalışmada 15 kuyunun değerlendirilmesi yapılırken diğer kimyasal analizler DSİ ve Köy Hizmetlerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is located within IZMIR city centre approximately 100 km' The basement is formed by Arapdere flysch which is consist of shale and sand stone sequences, conglomerate, mudstone, clayey Limestone (marn), Limestone, andesite and alluvium from buttom to top. Neogene aged sediments, which are consisted of conglomerates, mudstone, marns and lacustrine limestones overlie the Arapdere unit discordantly. Andesite unit cover all of the units discordantly. 0 The Quaternary Alluvium is the youngest units in the study area and cover all the unit discordantly.The purpose of this thesis is to investigte the Hydrogeological structures and features of IZMIR Halkapınar - Buca springs and Wells using Hydrometerological data, Hydrochemical properties and main hydrological analysis Carried out. And also occurrence type and the relationships between recharge - discharge properties and pollution possibilities of springs were determined. Those springs which are placed in southwest, northeast and southern and middle of the study area, espacially Halkapmar springs is one of the most important fresh water which supply the demands of water to IZMIR city and they are recharged from Upper Cretaceous Limestone and Neogene aged units. Generally water flow from the high elevation to low Lands. Which is recharged Buca springs. Today, domastic and Industry wastes areis more dangerous for Halkapmar graundwater than seawater intrusion which can occured by over discharges, basedon using fifteen water samples and other analysis results which have been collected from wells by DSİ,“Köy işleri”staff and private campanies. IV