Mitral anüler kalsifikasyonu olan hastalarda tp-e süresi ve tp-e/qt oranının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 501334
  2. Yazar: ABDULMECİT AFŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Mitral anuler kalsifikasyon (MAK) yaşlı genel populasyonda yüksek olup kardiyovasküler hastalıkların bir manifestasyonu olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda elektrokardiyogramda T dalgasının tepe noktası ile sonu arasındaki sürenin (Tp-e) transmural repolarizasyon dispersiyonuna karşılık geldiği, Tp-e süresindeki uzama ve Tp-e/QT oranındaki artışın ventriküler aritmiler ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız MAK'ı olan hastalarda ventriküler repolarizasyonunu Tp-e süresi ve Tp-e/QT oranı ile değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: 50 MAK hastası ile (27 kadın, 23 erkek, ortalama yaş 71,6±8,0 yıl) MAK'ı olmayan 50 hasta (26 kadın, 24 erkek, ortalama yaş 69,3±6,2 yıl) çalışmaya alındı. Tüm çalışma grubuna ayrıntılı fizik muayene ekokardiyografik inceleme yapıldı. Maksimum QT, minimum QTve Tp-e süresi 12 derivasyonlu elektrokardiyogramdan ölçüldü, ölçümler kalp hızına göre düzeltildi.QT dispersiyonu ve Tp-e/QT oranı hesaplandı. Bu parametreler gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Mitral annular calcification (MAC) is a common clinical entity in the elderly population and it is regarded as a manifestation of cardiovascular disease. Recent studies have shown that prolongation of the interval between the peak and the end of T wave on electrocardiogram (Tp-e), which is accepted as an index of transmural dispersion of ventricular repolarization, and Tp-e/QT ratio are associated with ventricular arrhythmia. In the present study, we aimed to evaluate ventricular repolarisation by using Tp-e interval and Tp-e/QT ratio in patients with MAC. Material and Method: Fifty patients with MAC (27 females and 23 males; mean age 71.6±8.0 years) and 50 patients without MAC (26 females and 24 males; mean age 69.3±6.2 years) were included in the study. All participants underwent detailed pyhsical and transthoracic examinations. Maximum and minumum QT and Tp-e intervals as well as corrected values according to heart rate were calculated from 12-derivations electrocardiography. QT dispersion and Tp-e / QT ratio were calculated. All parameters were compared between groups.