Lise matematik öğretmenlerinin ders imecesi modeline dayalı mesleki gelişim uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of lesson study model based professional development applications of high school mathematics teachers
  1. Tez No: 501344
  2. Yazar: ÜMİT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT BÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ders imecesi öğretmen eğitiminde bir hizmet içi eğitim yaklaşımı olarak ülkemizde de uygulanma potansiyeli bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı lise matematik öğretmenleriyle gerçekleştirilen ders imecesi uygulamalarını değerlendirmektir. Bu değerlendirme, süreçte öğretmenlerin yaşadıkları deneyimlerin betimlenmesi ve modelin uygulanmasındaki zorlukların ortaya çıkarılması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Sivas il merkezinde bir lisede görev yapan 5 matematik öğretmeni katılmıştır. Araştırmada bu öğretmenlerle birlikte toplam 6 ders imecesi döngüsü gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık bir aylık zaman diliminde gerçekleşen ders imecesi döngülerindeki her bir aşamada yaşananların betimlenmesi amacıyla araştırma ortamında gözlemler yapılmış ve gözlem notları tutulmuştur. Ayrıca araştırmacının günlükleri, ortak hazırlanan ders planları, ön/son raporlar da veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Araştırma sonunda süreçle ilgili görüşlerin belirlenmesi amacıyla her bir öğretmenle mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bütün bu veriler ışığında, öğretmenlerin ders imecesi döngülerindeki aşamalarda ne tür deneyimler yaşadıkları ve ders imecesi araştırma süreci/gelecekteki uygulamalarla ilgili görüşleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, imece araştırmalarının matematik öğretmenlerinin bilgi, beceri ve deneyimlerini paylaşmalarını sağlayarak, kendileri için zengin bir öğrenme ortamı oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin öğrencilerin düşünme ve anlama biçimlerini merkeze alarak ortak plan yapmaları, bu planları sınıflarda uygulamaları ve değerlendirmeleri, hem örtük bilgilerinin ortaya çıkmasını hem de bireysel olarak kendi sınıflarındaki matematik öğretimi uygulamalarını değerlendirmelerini kolaylaştırmıştır. Araştırma sonucunda ayrıca, modelin uygulanmasındaki aşamalara özgü ve bağlamsal olarak çeşitli zorlukların yaşandığı tespit edilmiştir. Bu araştırma ile ders imecesi modelinin ülkemizde uygulanabilirliğine ilişkin olumlu ve olumsuz yönler öğretmen bakış açıları merkeze alınarak ortaya çıkarılmış ve gelecekteki muhtemel uygulamalar için öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Ders imecesi, hizmet içi eğitim, matematik öğretmenleri
Özet (Çeviri)
There is a potential for implementation of the lesson study model in our country as an in-service training approach in teacher education. The purpose of this study is to evaluate the practices/implementation of lesson study conducted by high school mathematics teachers. This assessment was made with description of the experiences teachers experienced in the process and unveiling of the difficulties in implementing the model. Five mathematics teachers who worked in a high school in Sivas city center participated in the research. The cycle of total of 6 lesson model were carried out with these teachers in the research. Observations were made in the working environment in order to depict those who lived in each phase of the lesson study cycle, which took place in a period of approximately one month, and observation notes were kept. In addition, the researcher's diaries, jointly prepared lesson plans, pre / final reports were used as data sources. At the end of the research, interviews were conducted with each teacher in order to determine opinions about the process. In all of these obtained data, it is tried to reveal that the teachers tried to find out what experiences they had experienced in the cycle of lesson study the views of the lesson study research process / future practices. As a result of the research, it has become clear that lesson study works has provided a rich learning environment for math teachers by sharing their knowledge, skills and experiences. The fact that teachers make a common plan by centering the ways of thinking and understanding of students and their applications and evaluations in class makes it easier to assess both the emergence of implicit knowledge and the practice of mathematics teaching individually in their own class. As a result of the research, it was also found that there were various stages and contextual difficulties in implementing the model. With this research, the positive and negative aspects of the lesson study model's applicability in our country are revealed by taking the teacher's point of view into the center and suggestions for possible future applications are presented. KEYWORDS: Lesson study, in-service training, mathematics teachers