Mahmut Makal'ın Bizim Köy'ünün edebiyatımıza etkileri
The effects of Mahmut Makal's literature on Our Village
- Tez No: 501355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Varlık dergisinde“Bir Köy Öğretmeninin Notları”başlığıyla yayımlanmaya başlayan Mahmut Makal'a ait yazılar kısa zamanda büyük ilgiyle karşılanır. Köy notlarını topladığı“Bizim Köy”adlı kitabı ise bu alakayı doruk noktasına çıkarır. Kısa sürede birçok baskısı yapılan eser, olumlu ve olumsuz pek çok eleştiriyi de beraberinde getirir. Bu kadar dikkati celbeden bir eserin toplumda ve özellikle edebiyat dünyasında; döneminde ve kendinden sonraki yıllarda birtakım etkilerinin olması kaçınılmazdır. 1950 yılında yayımlanan Bizim Köy, yeni bir edebiyat akımının, farklı bir köy edebiyatı anlayışının da temelini atar. Bu anlayış“Bizim Köy Edebiyatı”olarak adlandırılacaktır. O yıllarda ve sonrasında verilen eserler, tür ayırt edilmeksizin Bizim Köy'e içerik ve üslup bakımından çok benzerlik gösterdiği ve eserlerin yazarları ağırlıkta köy öğretmenleri hatta Köy Enstitülü köy öğretmenleri olduğu için, bu anlayışa böyle bir ad uygun bulunacaktır ve Bizim Köy Türk edebiyatına adını kalın çizgilerle yazdıran bir başyapıt hâline gelecektir.
Özet (Çeviri)
The writings of Mahmut Makal, which started to be published under the heading“Notes of a Village Teacher”in Varlık, are met with great interest in a short time. The book“Our Village”, where village notes are collected, brings this to the top. The work, which has been done in a short period of time, brings with it many positive and negative criticisms. A work of so much attention is in society and especially in the world of literature; it is inevitable that there will be a number of influences in the period and in the following years. Our Village, published in 1950, of a new literary movement, throws a different village foundation of understanding literature. This understanding of“Our Village Literature”will be called. The works that were given in those years and afterwards showed very similar in terms of content and style to the Village without any discrimination and the authors of the works were mainly village teachers, even Village Institute is a village teacher, such a name would be appropriate for this fury and a masterpiece will be written that prints the name of Our Village Turkish alphabet in gold letters.