11 Eylül saldırıları sonrasında ABD'nin terörizmle mücadele politikası
US counter-terrorism policy after the September 11 attacks
  1. Tez No: 501360
  2. Yazar: ŞEFİGEHANIM SALAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezin amacı,“11 Eylül saldırıları sonrasında ABD'nin terörizmle mücadele politikasını”araştırmaktır. Soğuk Savaş Sonrası iki kutuplu sistem sona ermiş ve Yeni Dünya Düzeni kurulmuştur. ABD bu sistemde tek süper güç olmak iddiasındaydı. Ancak 11 Eylül sonrasında tüm dengeler değişmiştir. 11 Eylül saldırıları uluslararası ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı olmuş ve bu süreçten sonra devletlerin tehdit algılamaları farklılık göstermiştir. Bu tez çalışmasında da ABD'nin değişen terörizm algısında ne gibi farklılıkların ortaya çıktığı ve 11 Eylül öncesi ve sonrası dönemlerde terörle mücadele politikaları ele alınmıştır. 11 Eylül saldırıları Amerika'nın iç ve dış politikalarında büyük bir değişikliğe neden olmuştur. Yaşanan olaylardan sonra Amerika istihbarat teşkilatlarında revizyona girmiştir. Ülkede dış politika alanında da birçok değişiklikler yapılmıştır. Bundan sonra ABD dış politikasında“önleyici vuruş”ve“önleyici savaş”taktikleri kullanmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the“ US Counter-Terrorism Policy After The September 11 2001”. After the Cold War the bipolar system has come to an end and the New World Order has been established. The US was claiming to be the only superpower in this system. However, after September 11, all balances have changed. The September 11 attacks became the beginning of a new era in international relations, and this process changed the threat perceptions of the states. The changing perceptions of the terrorism in the USA and its differences,as well as anti-terrorism policies before and after September 11 were discussed in this dissertation. The September 11 attacks caused a major change in America's domestic and foreign policies. After the events, America revised its intelligence agencies. There have been many changes in the foreign policy area in the country. As a consequence, USA began using“ preventive strike ”and“ preventive war ”tactics in foreign policy.